Bivši predsjednik Albanije optužen za korupciju i pranje novca - Volim Podgoricu

Bivši predsjednik Albanije optužen za korupciju i pranje novca

Bivši predsjednik Albanije Iljir Meta danas je zvanično optužen za korupciju, pranje novca, utaju poreza i skrivanje imovine od vlasti, izjavio je njegov advokat. Advokat Kujtim Čakrani je novinarima rekao da su optužbe na račun Mete iznijete u izvještaju antikorupcijskih tužilaca, koji ima 192 stranice.

Tužioci su dio Specijalne strukture protiv korupcije i organizovanog kriminala, zadužene za slučajeve u koje su uključeni visoki politički i državni zvaničnici. Meta, 56-godišnji osnivač lijeve Slobodarske partije koji je uhapšen u oktobru, napisao je na Fejsbuku da „jedva čeka početak suđenja koje će pokazati svijetu“ da je Specijalna struktura „marioneta premijera Edija Rame“ i njegova „operativna grupa protiv opozicije“.

Ramina Socijalistička partija je ostvarila ubjedljivu pobjedu na parlamentarnim izborima 11. maja, osvojivši 83 od 140 mjesta u parlamentu. Meti, predsjedniku Albanije od 2017. do 2022. godine, prijeti kazna do 12 godina zatvora ako bude proglašen krivim. Za ista krivična djela kao Meta optužena je i njegova bivša supruga Monika Kriemadi, poslanica i nekadašnja liderka Slobodarske partije. Još dvije osobe povezane sa tim slučajem optužene su za pranje novca i korupciju.

Meta je obavljao gotovo sve visoke funkcije u postkomunističkoj Albaniji – bio je poslanik, ministar spoljnih poslova, ministar ekonomije, trgovine i energetike, potpredsjednik vlade, premijer, predsjednik parlamenta i šef države. Tužioci optužuju Metu da je kao ministar ekonomije, trgovine i energetike zloupotrijebio ovlašćenja da bi uticao na razne poslove u kojima su on i Kriemadi stekli velike sume novca. Uz to, Meta nije uspio da opravda porijeklo oko 460.000 dolara koje je iskoristio za lobiranje u SAD. I Meta i Kriemadi su optuženi i za kupovinu nekretnine nezakonito stečenim novcem.

Albanija, koja je prošle godine započela pregovore sa Evropskom unijom o članstvu, u postkomunističkoj eri je bila pogođena korupcijom koja je narušila njen demokratski, ekonomski i društveni razvoj. Pravosudne institucije, stvorene uz podršku EU i SAD, pokrenule su nekoliko istraga protiv bivših visokih vladinih zvaničnika zbog sumnje na korupciju.

Bivši premijer i predsjednik Salji Beriša, koji je sada poslanik i lider vodeće opozicione Demokratske stranke, takođe je optužen za korupciju i čeka početak suđenja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com