PODGORIČKI BALONARI: Poligon je cijela Crna Gora

Italijan Đakomo Mariti je davne 1895. prvi izveo let balonom u Crnoj Gori, na veliko čuđenje i interesovanje Cetinjana iznad čijeg grada je letio. Nakon više od vijeka od tog, za tadašnje pojmove, čudesnog događaja, u našoj zemlji je 2002. osnovan balonarski klub “Budućnost”, prvi sportski klub koji se bavi letjenjem toplovazdušnim balonima na prostorima južnog Balkana. Letovi su besplatni, a interesovanje građana ogromno i članovi “Budućnosti”, uprkos skromnim kapacitetima, pokušavaju da svima izađu u susret.
“Klub trenutno posjeduje jedan balon u koji, osim pilota, staje troje putnika. Planiramo da kupimo još jedan u kojem bi mogli da prevozimo od pet do sedam osoba”, kazao je za Portal RTCG predsjednik balonarskog kluba “Budućnost” Dejan Ivanović.
Kako je objasnio, trenutno broje 39 članova, a zainteresovani moraju da prođu nekoliko faza obuke da bi postali piloti balona.
“Nakon što se ispune zdravstveni kriterijumi, koji su identični kao za vozačku dozvolu, počinje obuka za zemaljsku posadu. Njihov zadatak je da pripremaju balon za let i prate ga sa zemlje, čekaju na mjestu slijetanja i nakon toga pakuju”, istakao je Ivanović.
On naglašava da je sljedeći stepen trening za članove vazdušne posade, koja asistira pilotu.
“Najsloženija je, naravno, obuka za pilota balona, koja se mora sprovesti u ovlašćenom centru, kojeg nema u Crnoj Gori. Ipak, u klubu je sve spremno za njegovo osnivanje i, ukoliko finansijska situacija bude povoljnija, on bi mogao biti formiran u našoj zemlji krajem ove godine”, rekao je predsjednik balonarskog kluba.
Oni koji ne žele da upravljaju balonom, već samo da uživaju u letjenju i prelijepom pogledu, mogu se provozati s balonarima “Budućnosti” besplatno, ali je problem mali kapacitet balona.
“Interesovanje građana za letjenje balonom je veliko, ali, nažalost, zbog malog kapaciteta ne možemo ni približno da zadovoljimo sve želje. Praktično svakodnevno dobijamo zahtjeve za vjenčanja, vjeridbe, rođendanske poklone… Nešto više mogućnosti za letjenje s građanima ima kada organizujemo balonarske festivale i kada nam u goste dođe i do 10 balona iz Evrope”, objasnio je Ivanović.
“Budućnost” je imala priliku i da ugosti neke od najpoznatijih svjetskih balonara, pa je tako 2004. na prvom međunarodnom balonarskom festivalu “Montenegro open” učestvovao i pilot UN, vlasnik tri rekorda u Ginisovoj knjizi, Ivan Trifonov.
Posjetu stranim klubovima naši balonari često i uzvrate, tako su, između ostalog, letjeli na festivalu Sloveniji i bili u stastavu međunarodnih posada na manifestacijama u Španiji i Češkoj.
“Ove godine smo pozvani kao gosti na veliki skup balonara povodom 800 godina osnivanja grada Sente u Vojvodini a ukoliko se steknu
uslovi idemo u Francusku i Holandiju”, kazao je Ivanović.

Iako se sjedište kluba nalazi u Podgorici, cijela Crna Gora je njihov poligon za letjenje. Tako su plovili nebom iznad mnogih gradova na sjeveru i jugu zemlje, ali i iznad Sinjajevine, Bjelasice, Vraneške i Bjelopavlićke doline.
(rtcg/Filip Rakonjac)