Policajac navodno teško povrijedio sugrađanina iz Mojkovca: Da li je tukao pomažući kolegama?

Policijski službenik M. T. navodno je povrijedio sugrađanina iz Mojkovca nakon incidenta ispred tamošnje diskoteke 2. maja, oko dva sata poslije ponoći.
Te noći nekoliko mlađih muškaraca sukobilo se sa službenicima mojkovačke policije, a prema saznanjima “Vijesti”, on te noći nije bio na dužnosti, već u provodu u gradu, kada se umiješao u službenu intervenciju kolega.
Prethodno, prema istim informacijama, napravio je problem u drugom kafiću, udarivši jednog od gostiju, a potom i vrijeđajući vlasnika i njegovu suprugu.
Iz Uprave policije “Vijestima” su odgovorili da im je te noći prijavljeno da je došlo do narušavanja javnog reda i mira ispred jednog lokala, odnosno do tuče nekoliko lica i da su na lice mjesta uputili policajce koji su u tom trenutku bili radno angažovani.
“Tada je utvrđeno da je ispred pomenutog ugostiteljskog objekta došlo do fizičkog sukoba u kojem je učestvovalo više lica, od kojih je jedno upotrijebilo sprej sa nadražujućim dejstvom. Nekoliko lica je povrijeđeno i svima je ukazana ljekarska pomoć. Tokom uspostavljanja javnog reda i mira, od strane policijskih službenika koji su upućeni na lice mjesta, isti su napadnuti i po nalogu postupajućeg tužioca koji je obaviješten o cjelokupnom događaju, tri lica su lišena slobode zbog krivičnog djela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti”, odgovorili su iz UP.
Tvrde i da prilikom prikupljanja obavještenja od te trojice Mojkovčana i svjedoka događaja, niko nije pomenuo njihovog kolegu.
“Oni u izjavama nisu pomenuli kao učesnika prethodnog fizičkog sukoba policijskog službenika M. T. te tako, ni tužilac ni policijski službenici nisu imali saznanja da li je isti učestvovao u ovom incidentu. Tako je sa spisima predmeta upoznat tužilac koji je kvalifikovao gore pomenuto krivično djelo za koje se terete L. M. (23), M. R. (21), kao i pripadnik Vojske Crne Gore A. M. (25)”, objašnjavaju iz UP.
Navode i da su, postupajući po naredbi Osnovnog suda u Bijelom Polju, narednog dana izuzeli video materijal sa nadzornih kamera, koji je dostavljen postupajućem tužiocu.
“Pregledom izuzetog snimka spornog događaja uočen je policijski službenik M. T. kao jedan od učesnika fizičkog sukoba ispred pomenutog ugostiteljskog objekta, koji je prethodno boravio u ugostiteljskom objektu kao gost, a koji je na godišnjem odmoru, kao i još lica koja u prethodno datim izjavama od strane gore osumnjičenih i očevidaca događaja nisu pomenuta”, kazali su “Vijestima”, odgovarajući na pitanja poslata 3. maja.
U odgovorima, koje je, kako su najavljivali, trebalo da dostave 4. maja, napisali su da je juče, u prostorijama ODT u Bijelom Polju, izvršena konsultacija sa postupajućim državnim tužiocem:
“Koji je dao uputstva za dalje postupanje policijskih službenika Odjeljenja bezbjednosti Mojkovac u odnosu na izuzeti video materijal. Takođe, postupajući tužilac se izjasnio da na osnovu do sada utvrđenih činjenica i okolnosti u radnjama policijskog službenika M. T. nema elemenata krivičnog djela. Međutim, naložio je da se nakon identifikacije svih aktera događaja, od svih prikupe obavještenja u cilju potpunog rasvjetljavanja, a da će nakon toga izvršiti pravnu kvalifikaciju djela u odnosu na sva lica”.
Istakli su da će nakon sprovedenog izviđaja i utvrđivanja činjeničnog stanja i izjašnjenja tužioca, u odnosu na tog policijskog službenika biti postupljeno shodno odredbama Zakona o unutrašnjim poslovima.
“I u slučaju ispunjenja odredbi iz člana 176 pomenutog Zakona, u skladu sa istim donijeta odluka”.
Taj član Zakona omogućava eventualnu suspenziju policajca iz Mojkovca.
Iz UP dodaju da je postupajući tužilac upoznao policijske službenike da je tokom saslušanja jedan od osumnjičenih izjavio da ga je tukao drugi policajac.
Vijesti saznaju da je riječ o policajcu P. B.
“Povodom ovih navoda u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju je formiran predmet i sa istim je upoznato Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije”.
“Dakle, policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Mojkovac u saradnji sa postupajućim tužiocem i po njegovim nalozima, preduzimaju mjere i radnje u cilju utvrđivanja svih okolnosti i činjenica u odnosu na pomenuti događaj, radi potpunog rasvjetljavanja istog i procesuiranja i ostalih učesnika”, kazali su iz te bezbjednosne institucije.
Odgovarajući na pitanja zbog čega su uhapšena samo trojica Mojkovčana, a ne i policajci koji su ih navodno brutalno pretukli, iz UP su objasnili da su, po nalogu postupajućeg tužioca koji je izvršio uvid u spise predmeta nakon samog događaja iste večeri, “krivično procesuirana tri pomenuta lica”.
“U daljem toku postupanja, nakon izdavanja naredbe Osnovnog suda u Bijelom Polju izuzet je video materijal sa nadzornih kamera koji je dostavljen tužiocu na dalje postušanje, te je isti nakon uvida u ovaj materijal, izdao naloge policijskim službenicima za dalje postupanje u predmetu, a nakon čega će se izjasniti o pravnoj kvalifikaciji odnosno odgovornosti i ostalih lica sa snimka, koji će shodno mišljenju i nalogu tužioca biti procesuirani. Uvjeravamo Vas da će nakon što se utvrdi eventualna odgovornost, biti primijenjena najstroža mjera protiv policijskog službenika jer vršenje policijske službe podrazumijeva etičnost i zakonitost u postupanju u svakom momentu, bez obzira na to da li je policijski službenik na dužnosti ili ne. Kada je riječ o ostalim licima, odnosno policijskom službeniku, oni nijesu procesuirani iz razloga što tužilac nije do ovoga trenutka izvršio kvalifikaciju krivičnog djela u odnosu na ista”, objasnili su iz Policije.
Oni su potvrdili informacije “Vijesti” da je komandir Stanice za javni red i mir mojkovačke policije imao uvid u snimke tog događaja.
Ispitaće je li prekršio kodeks
Iz Uprave policije tvrde da će Odjeljenje za unutrašnju kontrolu utvrđivati je li M. T. prekršio kodeks zato što nije reagovao u skladu sa svojim ovlašćenjima.
“Shodno članu 43 Zakona o unutrašnjim poslovima policijski službenik primjenjuje policijska ovlašćenja po sopstvenoj procjeni ispunjenosti zakonom propisanih uslova za primjenu, dok shodno članu 22 policijski službenik, u slučajevima kad je to moguće, van radnog vremena, pruža pomoć svakom licu koje se nalazi u opasnosti, sprečava vršenje krivičnih djela i radnji koje mogu da naruše javni red i mir ili ugroze bezbjednost lica i imovine, u zavisnosti od procjene i stepena ugroženosti bezbjednosti lica i imovine, što policijski službenik M. T. nije učinio”, objasnili su.
Dodaju da će, s tim u vezi, spisi predmeta biti upućeni Odjeljenju za unutrašnju kontrolu policije, Ministarstva unutrašnjih poslova:
“Radi sprovođenja postupka unutrašnje kontrole, kao i Etičkom odboru radi utvrđivanja da li je policijski službenik postupanjem prekršio kodeks policijske etike. Ukoliko se utvrdi odgovornost policijskog službenika, shodno odredbama Zakona o unutrašnjim poslovima, biće pokrenuti odgovarajući postupci u cilju utvrđivanja disciplinske odgovornosti i eventualne suspenzije zbog teže povrede službene dužnosti”.
(Vijesti)