PORTAGA ZA BOLJIM ŽIVOTOM: Polovina mladih Crnogoraca želi da ode iz zemlje - Volim Podgoricu

PORTAGA ZA BOLJIM ŽIVOTOM: Polovina mladih Crnogoraca želi da ode iz zemlje

Polovina mladih u Crnoj Gori želi da napusti državu u očekivanju boljeg životnog standarda i lakšeg zapošljavanja u drugim zemljama, pokazalo je istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO).

“Želja za odlaskom nešto je jača kod mladih koji su još u procesu obrazovanja, kao i muškaraca. Ključni motivi za odlazak iz Crne Gore mladi nalaze u očekivanju boljeg životnog standarda i lakšeg zapošljavanja u drugim zemljama”, navodi se u istraživanju CGO je predstavio danas nalaze istraživanja “Mladi u Crnoj Gori – društveni dekor ili društveni kapital?”, koje je sproveo u saradnji sa fondacijom Friedrich Ebert (FES).

Koordinator Omladinske grupe CGO Miloš Knežević, predstavio je nalaze.

“Čak 99 odsto mladih u Crnoj Gori ima pristup interneu, a mladi u Crnoj Gori dnevno, u prosjeku, provedu 4,2 sata na internetu. Mladi u Crnoj Gori smatraju da je najvažnije imati prijatelje, steći dobro obrazovanje i biti vjeran (partneru, prijateljima, poslodavcu)”, rekao je Knežević.

On je naveo da se može konstatovati da mladi imaju jedan zdrav i socijalno vrijedan pogled na hijerarhiju vrednosti.

“Ali, treba napomenuti da među mladima u Crnoj Gori nema previše idealizma ili utopizma. Dakle, nije »biti bogat« nešto što je na najvišoj poziciji njihovih vrijednosnih orjentacija, ali svakako mladi nisu utopisti koji poriču svoju i opštu ljudsku potrebu da budu finansijski obezbjeđeni i bezbrižni”, rekao je Knežević.

Mladi u Crnoj Gori najveću socijalnu distancu iskazuju prema homoseksualnim osobama, migrantima i HIV pozitivnim osobama, dok su najtolerantniji ka studentima.

Polovina mladih u Crnoj Gori, koji su bili ispitanici, želi da napusti Crnu Goru, a polovina ne.

Mladi u Crnoj Gori optimistični su u pogledu svoje situacije za deset godina.

“Više od tri četvrtine vjeruje da će za deset godina biti bolje nego sada. Postoje izvjesne razlike s obzirom na ekonomski status, takve da mladi sa ispod prosečnim ekonomskim statusom češće u odnosu na prosjek smatraju da će njihova situacija za deset godina biti lošija nego sada”, pokazalo je istraživanje.

Većina mladih u Crnoj Gori nije učestvovala u nekom vidu dobrovoljnog ili volonterskog rada.

Najpoželjniji radni angažman mladih je u državnom sektoru, gde bi voljelo da radi više od polovine, a nešto manje od četvrtine navodi da bi voljelo da radi u privatnom sektoru.

Kako je saopšteno, mladi u Crnoj Gori pretežno nisu zainteresovani za politička pitanja i političke teme.

Najbliže su im teme iz domena politike u Crnoj Gori, dok najmanje interesovanje postoji za političke prilike i teme sa Balkana.

Mladi imaju pretežno pesimističan stav u pogledu vlastitog uticaja na djelovanje institucija na lokalnom, ali i nacionalnom nivou.

Insititucije kojima mladi u značajnoj mjeri veruju su crkva, nevladine organizacije, vojska, policija i sudstvo.

“Za mlade je najbolnija tema nezaposlenost. Osim toga, mladi ocjenjuju da su i porast siromaštva, nesigurnost zaposlenih, porast kancerogenih oboljenja u populaciji, te kriminalne aktivnosti i zagađenje okoline, veoma značajne i goruće za crnogorske društvo”, navodi se u istraživanju.

 

1 komentar

  1. My brother recommended I may like this website. He used to be totally right. This submit actually made my day. You cann’t imagine just how so much time I had spent for this information! Thank you!

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com