Radovi na mostu na Tari startuju u maju - Volim Podgoricu

Radovi na mostu na Tari startuju u maju

Rekonstrukcija mosta na Đurđevića Tari i obližnjih puteva planirana je da počne u maju, a u toku je eksproprijacija zemljišta i sredstva za te namjene biće izdvojena iz budžeta Uprave za saobraćaj.

Projektom je predviđena zamjena ograde, a radiće se na betonskoj konstrukciji i dekorativnoj rasvjeti. Najavljenu rekonstrukcija, u potpunosti će finansirati Republika Kina kroz grant. Podsjećamo, vlade Crne Gore i Kine su 2018. godine potpisale Sporazum o rekonstrukciji mosta na Đurđevića Tari, a pravni osnov za početak realizacije projekta predstavlja zaključivanje ugovora o donaciji novca koji je potpisan u decembru 2020. godine. Ugovor ima karakter međudržavnog sporazuma između dviju vlada. Radove na rekonstrukciji mosta izvodiće kineska kompanija Shandong Luqiao Group. Vlada Crne Gore će u sklopu radova imati obavezu da uredi priključne saobraćajnice do mosta, kao i dio rasvjete. Nadzor nad radovima obavljaće podgorička firma „Građevinski nadzor i laboratorijska ispitivanja“.

Iz Uprave za saobraćaj kažu da će se mostu, radovima na rekonstrukciji, produžiti životni vijek.

“Radiće se radovi na betonskoj konstrukciji, uklanjanje postojeće ograde, i njena zamjena, kao i radovi na dekorativnoj rasvjeti” kazao je nedavno za RTCG Radomir Vuksanović iz Uprave za saobraćaj.

On je najavio i da će se tokom rekonstrukcije mosta saobraćaj uglavnom odvijati jednom kolovoznom trakom.

“Semaforskom signalizacijom biće regulisan saobraćaj na mostu, a dok se bude radila betonska ploča na samom mostu, moraćemo odrediti totalnu obustavu saobraćaja. Uglavnom sve će biti precizirano prilikom samog otpočinjanja radova” kazao je Vuksanović.

Rok za rekonstrukciju mosta je osam mjeseci, ali se radovi neće izvoditi tokom zime.

Inače, Vlada je 13. marata 2025. godine usvojila Informaciju o statusu ovog projekta u kojoj se navodi da je Uprava za saobraćaj podnijela zahtjev za dobijanje građevinske dozvole kako bi radovi započeli u planiranom roku, a do tada će se izvođaču omogućiti da obavlja druge aktivnosti i pripremne radove na osnovu saglasnosti Vlade.

Mještani zadovoljni

Mještani s obje starne mosta kažu da su zadovoljni što će on biti rekonstruisan iako su svjesni da će radovi uticati na turizam, od kojeg živi većina lokalnog stanovništva.

“Moramo biti malo strpljivi, ali ono što poslije dobijamo kao neki benefit to je zaista veliko. Imaćemo više parking prostora, imaćemo ljepši most, uređeniji”, smatraju mještani.

Kažu da bi tokom izvođenja radova moglo biti malo problem što će biti totalna obustava saobraćaja za autobuse, kojima dosta turista posjećuje ove prostore, ali očekuju da će krajnji benefiti biti veći.

“Konačno će most na Đurđevića Tari dobiti novo ruho i privlačiće i dalje pažnju turista a, kako čujemo, biće i osvijetljen, što će dodatno doprinijeti njegovoj ljepoti”, ocjenjuju mještani.

“Radnje sa desne strane puta R10 biće uklonjene kako bi se obezbijedio prostor za izgradnju novih 10 radnji. Stari objekti sa lijeve strane puta M6 su u državnom vlasništvu. U toku izgradnje, stare zgrade i zemljište mogu poslužiti kao pomoćni objekti. Nakon što se projekat završi, stari objekti se mogu pretvoriti u muzej mosta”, navedeno je u dokumentu Vlade.

Most na Tari dug je 366 metara, a širok sedam. Izgrađen je od armiranog betona. Visina mosta nad kanjonom iznosi oko 150 metara. Most se nalazi iznad kanjona rijeke Tare, između sela Budečevica i Trešnjica, na magistralnom putu Pljevlja–Žabljak.

Posljednja rekonstrukcija mosta prema nađenim podacima rađena je 1986. godine, kada su otklonjeni defekti i oštećenja koja su uništavala betonsku konstrukciju. Most na Tari proglašen je u 20 najljepših mostava na svijetu prema izboru portala „Bright side“. Bitanski magazin „Times“ uvrstio ga je u 10 atrakcija koje obavezno treba posjetiti.

Dan

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com