Sajovci neće odgovarati za brutalno ubistvo

Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju zatvorilo je predmet povodom likvidacije Pljevljaka Gorana Dragićevića, kojeg su ubili pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice. Utvrđeno je da su navodno sajovci postupali u skladu sa zakonom kada su Dragićeviću smrtonosne hice ispalili u glavu. Tužilac u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju Hasan Lukač u izjavi za „Dan” je kazao da su istražne radnje završene.
– Nije pokrenut nijedan postupak o eventualnoj odgovornosti nekog od policajaca koji su pucali u Dragićevića. Utvrđeno je da su pucali i ubili Dragićevića nakon što je zabarikadiran u kući bio otvorio paljbu na policajce – kazao je Lukač.
Tokom istrage izvršeno je više vještačenja kako bi se utvrdilo usled kojih povreda je Dragićević stradao, kako se odvijala komunikacija između pripadnika MUP-a, kao i kako je teklo pregovaranje oko predaje sa sada pokojnim Pljevljakom.
Obdukcionim nalazom utvrđeno je da je Dragićević stradao od posledica ustrelnih rana koje je zadobio u razmjeni vatre sa pripadnicima SAJ-a. Pljevljak je imao više povreda.
Dragićević se krajem aprila prošle godine zabarikadirao u kući u Pljevljima pošto je prethodno ubio bivšu suprugu Slobodanku (39) i njenog muža Radoša Terzića (56). Odmah nakon ubistva Dragićevića, tužilaštvo je formiralo predmet o događaju kako bi provjerilo postupanje službenika MUP-a, kao i način i okolnosti pod kojima su koristili ovlašćenja.
U okviru te istrage, tužilaštvo je provjeravalo da li su sajovci morali da ubiju odbjeglog dvostrukog ubicu i da li su se stekli svi neophodni uslovi za ispaljivanje smrtonosnih hitaca u osumnjičenog.
Kako bi utvrdilo sve neophodne činjenice o ubistvu Dragićevića, tužilaštvo je tražilo izuzimanje snimaka akcije u pljevaljskom naselju Guke, gdje se u napuštenoj kući krio dvostruki ubica. Takođe, upućen je i zahtjev da im se dostave zapisi komunikacija između sajovaca, kako bi se utvrdilo šta se tačno dogodilo u Pljevljima, kakav je bio tok akcije, ko je donio odluku da Dragićević bude ubijen i ko je ispalio smrtonosne hice u njega.
Dragićević je ubijen nakon višečasovnog odbijanja da se preda, a policajci su upali u kuću u kojoj se skrivao dva dana nakon što je počinio dvostruko ubistvo. Nakon što je Dragićević zapucao, policajci su bacili suzavac i dimnu bombu na njega. Otvorena je vatra, ispaljeno je na desetine hitaca, a Dragićević je pogođen u glavu i na mjestu je ostao mrtav.
Tadašnji koordinator Ministarstva unutrašnjih poslova Duško Marković ocijenio je uspješnom akciju kojom su pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice, nakon razmjene vatre u Pljevljima, ubili Gorana Dragićevića.
– Nakon njegovog otkrivanja i lociranja, pripadnici policijskog sastava u Pljevljima su bili izloženi vatri iz automatskog oružja. Postojala je opasnost da stradaju policijski službenici i zbog toga je na lice mjesta upućena grupa pripadnika SAJ-a koji su obučeni za ovakve situacije. Čitav postupak i proces pregovaranja o predaji trajao je u skladu sa unutrašnjim procedurama, odnosno više od šest sati. Tokom tog pregovaranja bilo je više oružanih intervencija od strane pokojnog Dragićevića prema pripadnicima SAJ-a – kazao je tada Marković.
(Dan)