Više od 300 građana Podgorice uživalo u biciklističkoj vožnji za zdravlje

U Podgorici je proteklog vikenda održana 88. biciklistička vožnja „kritična masa“ povodom Međunarodnog dana aktivnog kretanja, u organizaciji NVO Biciklo.me i Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) a pod sloganom „Pokreni se za zdravlje“.
Više od 300 ljudi svih generacija uživalo je vozeći biciklo ulicama Podgorice u dužini od 9 kilometara, poslavši snažnu poruku o značaju aktivnog kretanja za očuvanje zdravlja.
„Vožnja bicikla donosi brojne koristi za fizičko i mentalno zdravlje ljudi, toliko da je mnogi zdravstveni stručnjaci širom svijeta smatraju jednim od najefikasnijih ljekova i aktivno je prepisuju svojim pacijentima. Zato je od suštinskog značaja da donosioci odluka u Crnoj Gori razumiju koliko je važno stvoriti uslove da aktivno kretanje – bilo biciklom ili pješke – bude logičan i jednostavan izbor za građane“, kazao je Stefan Bulatović iz Biciklo.me.
Sa njim je saglasna i dr Vilnerina Ramčilović, specijalistkinja socijalne medicine i direktorica Centra za promociju zdravlja u Institutu za javno zdravlje.
„Bilo da se vozi rekreativno ili koristi kao prevozno sredstvo, vožnja bicikla je fantastičan način da budemo aktivni i u dobroj formi. Redovna fizička aktivnost je ključni element zdravih stilova života, a preporuka za sve starosne kategorije je najmanje 30 do 45 minuta umjerene fizičke aktivnosti dnevno. Biciklo je idealan način za postizanje tog cilja“, istakla je Ramčilović.
Iz NVO Biciklo.me kazali su da Međunarodni dan aktivnog kretanja, koji se obilježava 10. maja, ima za cilj podizanje svijesti o važnosti redovne fizičke aktivnosti u unapređenju zdravlja.
Redovnom vožnjom bicikla može se značajno smanjiti rizik od hroničnih oboljenja, kao što su kardiovaskularne bolesti, rak i dijabetes tip 2.
Iz te nevladine organizacije naveli su da se na taj način jačaju imunološki sistem, mišići i kosti, poboljšava koordinacija pokreta i smanjuje nivo stresa.
Takođe, naveli su da su istraživanja pokazala da je gojaznost znatno rjeđa među osobama koje redovno koriste biciklo u svakodnevnim aktivnostima, u poređenju sa onima koje vode sedentaran način života. Uz to, kako su istakli, vožnja bicikla podstiče lučenje hormona poput endorfina i serotonina, koji pozitivno utiču na raspoloženje i doprinose emocionalnom blagostanju.
Osim zdravstvenih koristi, poznato je da upotreba bicikla u gradovima smanjuje nivo buke i zagađenja, dok istovremeno poboljšava kvalitet vazduha i doprinosi prijatnijem životnom okruženju.
Iz NVO Biciklo.me kazali su da je i ova „kritična masa“ potvrdila da se sve više građana Podgorice okreće zdravim stilovima života.
Organizatori se nadaju da će ovakvim akcijama dodatno motivisati kako građane tako relevantne institucije da aktivno rade na promociji biciklizma i pješačenja kao održivih i zdravih oblika kretanja u Crnoj Gori.