Stara zaboravljena narodna vjerovanja: Običaji koji slute zlo i nesreću!

U narodu se vjeruje da neke pojave nagovještavaju buduće događaje, a među njima su i ove:
– Kad se četvoro ljudi pri rastanku rukuju, pa se ruke ukrste, doći će do svađe i razdora.
– Ako pokisne dijete dok još nije napunilo godinu dana, biće slabašno.
– Kad stranac ode iz kuće, a da nije sio, odnijeće mir iz kuće.
– Kad je 13 osoba za jednim stolom, neko će se od njih razboljeti.
– Kad ujutro ustaješ, ne ustaj na lijevu nogu, da ne bi cio dan bio zlovoljan.

– Ako se umivaš s nekim iz jednog lavaboa ili se brišeš jednim peškirom, to znači svađu.
– Ako noću čuješ da ti neko kuca na vrata, a uzrok ne možeš da protumačiš, to je nagovještaj zla.
– Kad ujutro izlaziš iz kuće, pazi ko ti dolazi u susret. Djeca donose sreću i radost cio dan. Mladić i djevojka su znak da taj dan neće biti nesrećan. Muškarac i žena predstavljaju da sve u danu neće proći po tvojoj želji. Ako je mnogo starijih ljudi, tog dana ćeš biti ljut. Ako ti se od ranog jutra dogodi neka nezgoda, tog dana ne započinji ništa važno.
– Kad kreneš na put, pa moraš da se vratiš po nešto što si zaboravio, od tog puta ne očekuj koristi.

– Kad prvi put spavaš u tuđem krevetu, zapamti šta sanjaš, jer će ti se taj san ispuniti.
– Prve noći ono što sanjaš u novom stanu, ispuniće ti se.
– Kad se dvoje sudare glavama u želji da nešto podignu, zavoljeće se.
– Ako skočiš na Staru godinu sa stolice u ponoć, kako si skočio, takva će ti biti cijela iduća godina.
– Grbavac donosi sreću. Ako ga sretneš, taj dan će ti biti srećan. Ukoliko dotakneš grbavčeva leđa, a da on to ne osjeti, bićeš u svemu “srećne ruke”, sve dok ne opereš tu ruku.
(Stil)




Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!