Suđenje Jovaniću i grupi – Zejak: Optužnica SDT-a jeste za zatvor, ali za sastavljača iste - Volim Podgoricu

Suđenje Jovaniću i grupi – Zejak: Optužnica SDT-a jeste za zatvor, ali za sastavljača iste

Saša Zejak okrivljeni u postupku protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića organizatora kriminalne grupe koja je, prema stavu specijalnog tužilaštva, prethodnih godina zloupotrebom položaja u stečajnim postupcima oštetila državu za višemilionski iznos, iznio je odbranu pred sudom i kazao da su netačni navodi optužnice koju je potpisala sada već bivša tužiteljka Lidija Mitrović te da u prilog svojih tvrdnji posjeduje dokumentaciju koju će posredstvom svog branioca dostaviti sudu na uvid.

Zejak je potvrdio da optužnica SDT -a jeste za zatvor, “ali za sastavljača iste”. Kazao je da se svi njeni navodi odnose na njegova navodna nezakonita postupanja iako tužilac ne zna koju verziju Zakona o stečaju koristi i pokušava da primijenjuje zakon retroaktivno, unazad sedam godina.

Okrivljeni se u svom višesatnom izlaganju zapitao kako je moguće da tužilac ne zna elementarne pojmove kada firma prestaje da radi, a kada je izbrisana iz Privrednog registra, kako se obustavlja stečani postupak…već se od njega traži da obustavi postupak sa pet povjerilaca i to se traži obustava nečega što ne postoji već godinama.

“Kako je moguće da SDT ne zna ko podnosi predlog za obustavu, već od mene traži da to učinim.Kako je moguće da SDT ne razlikuje povlačenje prijave povjerilaca od namirenja vanstečajnog postupka.Tražili su od mene da prihvatim mišljenje lica koja nijesu stranke u postupku.Kako je moguće da SDT ne razlikuje sudskog vještaka od procjenitelja odnosno ne zna regulativu koja reguliše ove dvije oblasti. Dokazaću da je svako slovo što se tiče optužnice u odnosu na mene nezakonito i kriminalno i posledično po svakog od okrivljenih”, kazao je Zejak.

Okrivljen je istakao da se nalazi u apsolutno neravnopravnom položaju kada je u pitanju njegova odbrana iz razloga što je policija prilikom pretresa njegove kuće oduzela čitavu dokumentaciju i uređaje u kojima je pohranio.

Objasnio je u odbrani da je ovaj predmet nastao 2019 godine da je 2021 prebačen u nadležnost Osnovnog tužilaštva, a potom opet 2022 godine vraćen u SDT pozivajući se na zakon iz te godine.

Prva tri mjeseca pritvora su bila isključivo vezana za čl 33 st 2 u kome jedan stečajni upravnik ne može biti angažovan u drugim postupcima po bilo kom osnovu i tako je SDT “sklepalo” optužnicu kako bi na taj način spasili ugled tužiteljke.

Zejak se osvrnuo na sve tačke optužnice koje ga terete za odugovlačenje stečajnih postupaka, angažovanje fizičkog obezbjeđenja kada za to nije bilo potrebe, angažovanje saradnika advokata kada to nije bilo potrebno te za rađenje fiktivnih procjena i detaljno obrazložio i odbacio sve te navode tužioca kao “nemoguće”.

“Nisam bio stečajni upravnik pa amim tim nisam mogao odugovlačiti stečajne postupke, a što se tiče angažovanja fizičkog obezbjeđenja ni to nisam mogao raditi, jer nisam bio stečajni upravnik. Angažovao sam samo jednog saradnika i jednog advokata iz potpuno opravdanih razloga za šta imam rješenje suda, izvršene usluge, i dostavljene troškovnike.Da su mi oni u tom trenutku bili potrebni dokazao je i sam SDT.

Vezano za fiktivno rađenje procesa,mkazao je da se tu može zahvaliti SDT u jer me u tom kontekstu prvi put pominje kao procjenitelja, a ne vještaka, s tim što je apsolutno nejasno o kakvim se procjenama radi.

“Na moj rad nikada nije bilo primjedbi, a SDT napadom na moj stručni rad ulazi u kvalitativni dio procjene, što ne smije da radi” objašnjava Zejak.

Okrivljeni je, kako je kazao doktor ekonomskih nauka i ima niz objavljenih naučnih radova i doktor bezbjednosti i terorizma.

Osim Blaža Jovanića, na optužnici su Saša Zejak, Sanja Lješković i Radovan Radinović, advokatica Snežana Jović i vlasnici firmi za privatna obezbjeđenja Pavić Globarević i Darko Perović.

Zejak ističe da SDT stalno traži obustave stečajnog postupka pa je začuđujuće da traži nešto što je davno pravno okončano i što ne postoji.Oni citiraju čl.156 st 5 Zakona o stečaju iz 2022 g i pokušavaju da se neadekvatno i retroaktivno primijeni na moj rad. Ovaj stav Zakona o stečaju nije postojao prije 2022 a posebno ne u Zakonu o stečaju iz 2011 po kojem sam ja sproveo stečajni postupak.

“Ja sam morao da pokrenem sve pravne radnje da upišem vlasnika stečajne mase na Euromih DD Budva uprkos tome što se SDT ne sviđa i tvrdi drugačije.

Potom objašnjava Zejak uputio je i zahtjev Upravi za nekretnine i tražio uvođenje tereta zabrane otuđenja imovine bez saglasnosti stečajnog dužnika koje se takođe nije sviđalo SDT-u. Uputio sam i zahtjev centralnoj banci za privremenu zabranu vršenja platnog prometa ove firme bez saglasnosti stečajnog upravnika kako se transakcijama van dozvole stečajnog upravnika ne bi umanjila imovina ove firme i oštetili povjerioci. “Sve ove radnje, tvrdi Zejak radio je u konsultaciji sa angažovanim advokatom Snežanom Jović i saradnikom.

Izvor: Dan

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com