Trgovinski rat: Tramp uveo carine Kanadi, Kini i Miksiku, oni uzvratili; EU upozorila Trampa da će oni uzvratiti

Nakon što je novi američki predsjednik gonald Tramp uveo carine za proizvode iz Kanade, Kine i Meksika, a oni uzvratili, Evropska unija ga je upozorila da će blok uzvratiti ako uvede carine na robu iz EU.
Evropska komisija, izvršno tijelo EU, saopštila je da “žali” zbog Trampove odluke da u subotu uvede opšte carine Kanadi, Meksiku i Kini
Američki predsjednik je obećao da će preduzeti slične mjere protiv EU.
“Naš trgovinski i investicioni odnos sa SAD je najveći na svijetu. Mnogo je u pitanju, rekao je portparol Komisije u nedjelju”, prenosi Politico.
Dodao je da tarife stvaraju nepotreban ekonomski poremećaj i podstiču inflaciju.
“To je štetno za sve strane”, rekao je.
Ipak, kako je rekao portparol, EU bi čvrsto odgovorila svakom trgovinskom partneru koji nepravedno ili proizvoljno nameće carine na robu EU.
Francuski ministar industrije Mark Feraci otišao je dalje, zahtijevajući “zagrizajući” odgovor od Brisela, koji upravlja trgovinskim odnosima u ime 27 zemalja članica EU.
“Trgovinski pregovori s Donaldom Trampom moraju imati oblik dinamike moći”, rekao je Feraci za France Info u nedjelju .
S obzirom na Trampove prijetnje da će uvesti carine protiv EU, “očigledno je da moramo reagovati”, rekao je Feraci, iako je dodao da “čekamo odluke američke administracije o tome šta će se ticati Evrope”.
Feraci je dodao da da bi kontramjere bile efikasne, “odgovor se mora fokusirati na proizvode koji su važni” za SAD i da “mora biti ‘zagrizajući’, što znači da bi trebalo da utiče na američku ekonomiju da ima kredibilnu prijetnju u pregovorima .
Pozvao je Brisel da ne bude naivan i da sastavi “Kupujmo evropski akt”.
Njemački kancelar Olaf Šolc naglasio je prednosti otvorene trgovine, ali je istovremeno nagovijestio da EU ima sposobnost da odgovori na sve potencijalne poteze SAD-a.
“Važno je da ne dijelimo svijet brojnim tarifnim barijerama”, rekao je Šolc u nedjelju nakon sastanka s britanskim premijerom Kirom Starmerom u Velikoj Britaniji.
EU je “snažna ekonomska oblast i ima svoje pravce djelovanja”, dodaje Šolc.
Nasuprot tome, njemački ministar finansija Jorg Kukies pozvao je Evropljane da ostanu mirni i nastave.
“Na prve odluke ne treba reagovati panično, već ih gledati kao početak pregovora, a ne kao kraj, rekao je on, citira Frankfurter Allgemeine Zeitung, tokom putovanja u Persijski zaliv u nedelju.
Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani odlučio se za oprezan ton, pišući na platformi X.
“Tarifni rat nije dobar ni za koga… Imamo ideje i strategije da zaštitimo naše kompanije s Italijom kao najboljim ambasadorom EU u dijalogu sa Vašingtonom”, napisao je.
Bernd Lange, predsjedavajući odbora za međunarodnu trgovinu Evropskog parlamenta, opisao je Trampove tarife kao kršenje međunarodnog prava.
“EU sada mora da se pripremi “da brani ekonomske interese 1:1”, dodao je on, pozivajući Brisel da “stabilizuje i brzo proširi” trgovinske odnose sa drugim zemljama.
Poljski premijer Donald Tusk objavio je u subotu video poruku u kojoj je poručio ljudima da “ima razloga za zabrinutost, ali ne i za strah” nakon što je naveo nedavna dešavanja, uključujući neregularnu imigraciju, ruski rat u Ukrajini i Trampove tarifne prijetnje.
U međuvremenu, bivši belgijski premijer Gaj Verhofstadt nazvao je američke carine “eklatantnim napadom na sopstveni narod i poklonom milijarderima, a sve to istovremeno razbijajući njegove najbliže saveznike”.
Dodao je da “EU ne smije pokleknuti pred njegovom taktikom maltretiranja.”