,,Teško je doći do Lijeve rijeke”

Do Lijeve Rijeke teško je doći , zbog neadekvatnog održavanja puta, sa puno udarnih rupa. Ovaj putni pravac u sve lošijem je stanju, a od prije nekoliko godina, usled popuštanja potpornih zidova, veoma je opasan za odvijanje saobraćaja. Put je u baš lošem stanju i veoma je rizično njime prolaziti, puno je rupa, skoro čitavim putem, čime je ugrožena bezbjednost učesnika u saobraćaju, saopštio je danas odbornik Demokratske narodne partije u Skupštini Glavnoog grada Zoran Lakušić.
Kako je istakao, mještani, koji gravitiraju prema sjevernom dijelu Podgorice, nezadovoljni su neodržavanjem regionalnog puta Bioče – Lijeva Rijeka. Prošlogodišnje popravke puta, bile su izuzetno lošeg kvaliteta. Nešto se radilo, ali to je urađeno nekvalitetno i nikad ovaj put nije popravljen kvalitetno. Izrežu se kocke gdje je rupa, napuni se pijeskom i prekrije betonom ili asfaltom, popravi se, međutim, te “zakrpe” ubrzo propadnu.
Put je nije bezbjedan za putovanja, jer se nikada nije pristupilo sveobuhvatnoj rekonstrukciji, već se rekonstrukcije svode na popravke, koje imaju za cilj kratkoročno osposobljavanje puta. Potrebno je izvršiti ojačanja potpornih konstrukcija i zidova, koji su propali skoro na cijelom putu . Iako se povremeno sprovodi parcijalna modernizacija, put je u velikoj mjeri oštećen i predstavlja latentnu opasnost po bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, tvrdi Lakušić.
Ove godine, oštećenja su još vidljivija i mnogo opasnija po učesnike u saobraćaju. Na ovom putu ima veliki broj udarnih rupa, skoro je neprohodan za putnička vozila , na njemu je izuzetno loš kolovoz, na pojedinim mjestima nema asfalta i urušavaju se potporni zidovi. Nije bezbjedan za odvijanje saobraćaja ,veoma se teško odvija saobraćaj, zbog čega su prisutne česte saobraćajne nezgode, koje imaju za posljedicu ugrožavanje života učesnika u saobraćaju.
Dionica puta Bioče – Lijeva Rijeka, značajno je oštećena i veoma opasna za saobraćaj na pojedinim djelovima i ovim putem ide samo onaj ko mora i ko ne zna kakav je put. Potpuno je zapostavljen od strane “Crnagoraputa”, od kad su počeli radovi na autoputu. Građevinske kompanije koje grade autoput, uništavaju ovaj regionalni put. Intezivan saobraćaj teških kamiona i građevinskih mašina, razorno djeluju na skromnu kolovoznu konstrukciju, jer put nije dimenzionisan i projektovan za takav vid saobraćajnog opterećenja, ističe on.
Mještani traže od državnih i gradskih organa da učine napor, kako bi ovaj putni pravac bio rekonstruisan, jer skoro da nema mjesta da na njemu nema oštećenja. Stari put od Bioča ,preko Lijeve Rijeke do Mateševa, u očajnom je stanju i nije rekonstruisan od kada ga je otvorio kralj Nikola, 1904. godine. Često se koristi kao alternativni pravac u slučaju zatvaranja magistralnog puta kroz kanjon Morače, zbog saobraćajnih nesreća.
Narod koji prolazi i živi na ovom prostoru, u ovo doba intezivno koristi put, jer su u toku radovi na imanjima i radovi oko njihovih objekata. Put u ovakvom stanju je veoma opasan i ako se malo brže vozi, dolazi do udesa zbog brojnih rupa. Zbog toga, mještani apeluju na nadležne ,da poprave put, kako bi se nezgode izbjegle i kako bi mogli udobno i bezbjedno putovati.
Poseban problem u održavanju puta, predstavlja saobraćaj teških teretnih motornih vozila i preko 40 tona i pri tom se ne preduzimaju odgovaraće mjere u pravcu ograničavanja takvog saobraćaja, iako je put dimenzionisan za teretna vozila do 7 tona. Zbog povećanog inteziteta, teški kamioni i teške građevinske mašine, oštećuju ovaj put, što ponegdje poprima razmjere potpune devistacije ovog regionalnog puta, koji nije projektovan za takav vid saobraćaja. Pomenuto preopterećenje dovodi do razaranja kolovozne površine i obrušavanja potpornih zidova. Prekoračava se nosivost mostova , propusta i potpornih zidova, usljed čega dolazi do njihovog oštećenja, i upravo iz tih razloga, neophodno je sprovoditi skupe rekonstrukcije, a za to veoma često nedostaje sredstava.
Kako je kazao, mještani traže da se put hitno popravi, jer praktično nema jednog metra neoštećenog asfalta. Svuda su rupe, ulegnuća i veliki je rizik za sve učesnike u saobraćaju da se kreću ovim pravcem. To nijesu bilo kakva oštećenja ,već rupe i krateri, koji se nalaze svuda po kolovozu. Na najkritičnijim djelovima puta ,na kojima je asfalt najviše propao i gdje postoje udarne rupe, ako neko prolazi a ne poznaje ovaj put može da “nastrada”.
Potrebna je sanacija cijelog puta ili makar kritičnih djelova, kako bi se na taj način putovanje onih koji ovuda prolaze svakodnevno ili povremno, a kojih nije mali broj u ljetnjem priodu, učinilo bezbjednim i udobnim.
Da li će u skorije vrijeme put dobiti novi sloj asfalta, ili malo ozbiljnije krpljenje, zavisi od nadležnih organa, koji, nadam se, da ne čekaju da se desi neka ozbiljnija nezgoda, da bi krenuli u sanaciju ovog puta. Kompanije koje grade autoput sa nadležnim državnim institucijama, moraju da upristoje, prošire i obezbijede bezbjedno odvijanje saobraćaja na ovom značajnom regionalnom putu, ne samo za mještane, nego i za stanovnike sa sjevera Crne Gore, zaključuje se u saopštenju Lakušića.
An fascinating discussion may be worth comment. There’s no doubt that that you should write more about this topic, it might be a taboo subject but usually people are there are not enough to dicuss on such topics. An additional. Cheers