UHAPŠEN NASER KELJMENDI: Ko je poznati narko bos i kakve su mu veze sa Crnom Gorom
Poznati narko-bos, Naser Keljmendi, priveden je danas u Policijsku stanicu u Loznici, javljaju mediji u Srbiji.
Keljmendi se pojavio u jednom hotelu na ulasku u Loznicu. Oko 13.30 časova čule su se sirene i nekoliko policijskih vozila, koja su se uputila ka hotelu, gdJe je bio Keljmendi. Policajci su ga, odmah priveli
Prema prvim i nezvaničnim informacijama, priveden je u svojstvu građanina, a prilikom hapšenja kod njega nije pronađeno ništa što bi moglo da se “kači” za bilo koje krivično djelo.
Nema zvaničnih informacija zbog čega je priveden.
Inače, odavno je poznato da lokalni narko dileri, iz Loznice, imaju bosove i “partnere” sa Kosmeta i BiH. Zašto je Keljmendi bio u Loznici, pitanje je za koje, zasad, nema odgovora.
Naser je državljanin Srbije i Bosne i Hercegovine, ali dometi njegovog poslovanja (što legalnog, što ilegalnog) sežu i do Crne Gore, gde poseduje veliki broj nekretnina, ali i hotel na plaži u Ulcinju, pod imenom “Kaza gradne”. Inače, Naser je vlasnik istoimenog hotela na Ilidži.
Keljmendi je svojevremeno izjavio da je finansijski pomogao obnovu crnogorske državnosti 2006. godine.
Za njegov hotel u Ulicinju je utvrđeno da je nelegalno sagrađen. Iz te neugodne situacije crnogorsko pravosuđe je našlo solomonsko rješenje. Na Keljmendija je primijenjen institut “odloženog krivičnog gonjenja”, pa je on tako, sa deset hiljada eura, koje je uplatio jednom dječjem vrtiću i jednoj osnovnoj školi u Ulcinju, praktično legalizovao svoj objekat u tom gradu.
Federalna banka SAD zatražila je prije desetak godina od crnogorskih vlasti da zamrznu svu imovinu koju Keljmendi posjeduje.
Tadašnji člana Odbora za bezbjednost u Skupštini Crne Gore Nebojša Medojević kazao je tada za Deutsche Welle da i ovaj slučaj potvrđuje tezu da su Crna Gora njene institucije značajna karika i podrška “balkanskoj konfederaciji organizovanog kriminala”. On je tvrdio da se nakon odluke Obame, Keljmendi sklonio u Crnu Goru “gdje se osjeća najsigurnijim, kao, uostalom, i svi pripadnici te mreže”.
“U Crnoj Gori ima punu zaštitu, i političku i sigurnosnu i logističku, i odavde može nesmetano da obavlja svoje djelatnosti bez straha da će ga crnogorska policija uhapsiti. Keljmendi je, dakle, jedan od značajnih ljudi te mreže, jedan od važnijih šrafova i sada je samo pitanje trenutka i tehnike kada će SAD i EU pokrenuti svoje bezbjednosne službe, svoja tužilaštva i pravosuđe, ali i izvršiti diplomatski pritisak na Crnu Goru, BiH, Kosovo, Albaniju, Makedoniju i Srbiju da se čitav region jednom zajedničkom akcijom očisti od političkog uticaja organizovanbog kriminala”, kazao je tada Medojević.
Prema izvještaju bosanskohercegovačke Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Keljmendi je na čelu jedne od najbolje organizovanih kriminalnih grupa u regionu koja je umiješana u šverc droge, cigareta, ljudi, pranje novca i zelenašenje. Sve te ocjene Keljmendi je, preko svojih advokata, redovno odbacivao.