VOJSKA CRNE GORE FORMIRA REZERVNE SNAGE

Ministarstvo odbrane Crne Gore planira da od ove do 2026. godine formira rezervne snage koje bi, kako se navodi u dugoročnom planu odbrane, trebalo da budu integralni dio Vojske, piše Pobjeda.
U dugoročnom planu odbrane, koji je usvojila Vlada, navodi se da će jedinice Vojske, zavisno od namjene i iskazane potrebe, biti popunjavane sa: ugovornom i strategijskom, odnosno raspoređenom i neraspoređenom rezervom.
Ugovorna rezerva, kako je predviđeno ovim dokumentom, brojaće do 100 lica i koristiće se za popunu specijalističkih formacijskih mjesta u jedinicama Vojske.
“Angažovaće se, u skladu sa ugovorom i iskazanim potrebama, sa stalnim sastavom Vojske tokom obuke, vježbi, učešća u međunarodnim snagama, pružanja pomoći i zaštite stanovništvu od posljedica prirodnih i drugih katastrofa kao i radi izvršavanja drugih zadataka u poslovima odbrane koji zahtijevaju angažovanje dodatnih snaga”, navodi se u planu odbrane.
Osim toga, ugovornu rezervu sačinjavaće “lica koja posjeduju odgovarajuća specijalistička znanja i vještine koje su deficitarne, a koje nije rentabilno upošljavati ili školovati u većem broju za realizaciju redovnih zadataka”.
Kad je u pitanju strategijska raspoređena rezerva, u dokumentu Ministarstva navodi se da će brojati do 2.691 lice, kojima će se vršiti popuna rezervnih jedinica Vojske.
“Angažovaće se na poslovima pripreme i izvođenja odbrane i radi pružanja pomoći i zaštite stanovništvu od posljedica prirodnih i drugih katastrofa. Strategijsku raspoređenu rezervu sačinjavaće lica koja su odslužila dobrovoljni vojni rok, odnosno lica koja su obučena za vršenje vojnih dužnosti u uslovima ratnog ili vanrednog stanja i imaju raspored u jedinicama Vojske”, piše u dokumentu.
Ministarstvo planira i da strategijski neraspoređenu rezervu koristi za popunu jedinica Vojske u slučaju potrebe za jačanjem odbrambenih sposobnosti, kao i u slučajevima ratnog i vanrednog stanja. Strategijsku neraspoređenu rezervu sačinjavaće vojni obveznici koji posjeduju vojnička znanja i vještine, ali nemaju raspored u jedinicama Vojske. Vodiće se u vojnoj evidenciji i u slučaju ratnog i vanrednog stanja će se mobilisati i pozivati u službu u Vojsci, u skladu sa zakonom, ističe se u dokumentu.
Planom odbrane predviđeno je da se sa pripadnicima aktivne i strategijske (neaktivne) raspoređene rezerve, nakon njenog uspostavljanja, izvodi opšta vojna i specijalistička obuka. Opšta vojna obuka će se izvoditi u Centru za obuku, a specijalistička obuka u rodovskim jedinicama u zavisnosti od specijalnosti.
Težište u obuci, nakon uspostavljanja rezerve, biće na osnovnim vojničkim vještinama, kondiciranju i obučavanju za specijalnosti.
Kondiciranje specijalnosti vršiće se sa težištem na kritičnim specijalnostima i dužnostima. U obuci jedinica rezervnog sastava težište će biti na odjeljenjima i vodovima, odnosno na realizaciji taktičkih uvježbavanja i vježbi ranga odjeljenja i voda ističe se u planu.
Kako bi sistem obuke vojnika podigla na veći nivo, Ministarstvo planira da, između ostalog, formira i Regionalni centar za planinsko ratovanje do kraja 2019. godine, izgradi poligon za obuku za izvođenje operacija u urbanim sredinama i poligon za bojeva gađanja artiljerijskim oruđima do kraja 2021. godine.
Cilj je i opremanje poligona za situaciona gađanja i filmsku streljanu u Danilovgradu, što bi prema planu trebalo da bude završeno do 2024. godine.
POBJEDA