Vuksanović: Đukanović naziva izdajicama one koje ne misle kao on

Građani Rožaja od kandidata DPS-a nijesu očekivali mišljenje o opozicionim kandidatima, jer iz ličnog iskustva znaju da su njemu svi koji imaju drugačiji stav izdajnici, kazala je kandidatnkinja za predsjednicu Draginja Vuksanović nakon što je lider DPS-a Milo Đukanović poručio da ona ne može preći drugi krug.
“Kao što su mu i Rožajci bili izdajnici kada je on podržavao Miloševićevu ratnu politiku, a oni branili građansko društvo i elementarnu ljudskost u Crnoj Gori. Očekivali su objašnjenje politike zbog koje oni moraju da zaključavaju kuće u kojima su rođeni, ispisuju djecu iz škole i napuštaju svoj grad i svoju državu. A sve zato što su DPS feudalci zarobili državu”, ističe ona.
Vuksanović navodi da Rožajci, kao i svi ostali, traže promjene ovakvog načina vladanja koji, kako dodaje, počiva na blaćenju svih koji drugačije misle i kažu da danas veliki broj običnih i lojalnih građana Crne Gore ne mogu da žive od svoga rada.
“Traže promjenu politike koja našu mladost protjeruje iz sopstvene zemlje, dok se jedan uski krug oko kandidata DPS-a koji se obogatio najviše pljačkajući pod njegovom zaštitom, razbacuje milionima. Građani su očekivali da, umjesto o drugim kandidatima, progovori o pljački državne imovine, o socijalnim razlikama, siromašenju sjevera, zakinutima majkama, o neskrivenoj korupciji, o ponižavanju insitucija i svim ostalim nedjelima za koje je na jedan ili drugi način odgovoran. Građani i ja tražimo promjene i od njega jasne odgovore na ova pitanja”, dodala je ona.
Vuksanović poručuje da se ne bi mijenjala sa Đukanovićem, jer prema njenim riječima, niko iz njenog okruženja nije pokrao građane Crne Gore, niti je sa pokradenim novcem pobjegao u Srbiju.
“Nekada ozbiljan političar sada je sveden na nivo lošeg analitičara. Prije dva dana je govorio da drugog kruga neće biti, sada kaže da će ga biti ali da ja teško mogu do drugog kruga, a naredne nedjelje će reći da teško mogu pobijediti u drugom krugu. Iako sa zakašnjenjem dobro je što i kandidat DPS-a shvata da dolazi vrijeme promjena i da se ono ne može zaustaviti”, dodaje ona.
Ističe da je strah od njenog izvjesnog ulaska u drugi krug razumljiv.
“Dobro je što je i on sagalasan da te promjene treba da vodi osoba o kojoj nema ništa ružno reći i koja pedstavlja politiku, kojoj se on otvoreno divi. Pozivam sve poštene birače DPS-a i manjinskih partija, koji smatraju da su građani Crne Gore svoji na svome, a ne najamnici na privatnom posjedu da se odazovu tom pozivu i glasaju za promjene”, zaključila je Vuksanović.
Very neat post.Thanks Again. Want more.
wow, awesome blog article. Really Great.
I appreciate you sharing this post.Thanks Again.
Thanks a lot for the blog article.Much thanks again. Will read on…
I am so grateful for your blog article.Much thanks again. Keep writing.
Do you have any predictions for the future of your industry?
Im thankful for the article post. Will read on…
I do not even know the way I stopped up right here, however I thought this submit used to be great.I do not realize who you are but definitely you are going to a famous blogger ifyou happen to are not already. Cheers!
Thanks so much for the article post.
Hello.This post was really remarkable, especially because I was browsing for thoughts on this topic last Sunday.
I really liked your blog post.Much thanks again. Really Great.
This is one awesome article post.Much thanks again. Really Great.
Awesome blog article. Fantastic.
With an competitive offer, Logika remote DBA services take care of your Oracle databases in all its phases – from initial installation and configuration to a complete and professional daily administration.
Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Really Great.
Thank you ever so for you blog.Really thank you! Really Cool.
Say, you got a nice article post.Much thanks again. Cool.
I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.
I am so grateful for your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
A round of applause for your blog post.Thanks Again. Fantastic.
Awesome article post.Thanks Again. Really Cool.
Thank you ever so for you article post. Fantastic.
Enjoyed every bit of your blog post.Thanks Again. Awesome.
This is one awesome post.Really looking forward to read more. Much obliged.
A big thank you for your blog post.Thanks Again. Really Cool.
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really thank you! Great.
A round of applause for your blog post.Really thank you! Cool.
I truly appreciate this blog post. Really Cool.
This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read post!
I truly appreciate this article post.Much thanks again. Great.
This is nicely said. . Order Aralen Chloroquine
Im obliged for the article.Really thank you! Really Great.
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.I do not know who you are but certainly you'regoing to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!
I really enjoy the article post.Really thank you!
I think this is a real great post. Great.
Thank you ever so for you article post.Much thanks again.
Awesome blog.Thanks Again. Really Cool.
Great post.Thanks Again. Fantastic.
Major thanks for the article post.Much thanks again. Want more.
Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Much obliged.
Thanks a lot for the blog post.Really looking forward to read more. Will read on…
Great post.Really thank you! Great.
[email protected]
Major thanks for the blog. Cool.
[email protected]
Awesome article.Really looking forward to read more. Will read on…
Thanks again for the article.Thanks Again. Keep writing.
Thanks again for the blog article.Much thanks again. Awesome.
Looking forward to reading more. Great blog post.Really thank you! Awesome.
Really appreciate you sharing this article. Cool.