KONAČNO: Objelodanjena istina o kloniranju koju smo čekali 19 godina - Volim Podgoricu

KONAČNO: Objelodanjena istina o kloniranju koju smo čekali 19 godina

Kada je 1997. godine objavljeno da je rođen prvi klonirani sisar u istoriji, svijet je zanijemio. Ovca Doli, čudo genetike i medicine, došla je na svijet prije tačno 20 godina, kao nada da ćemo u budućnosti ovom metodom naći lijek za mnoge bolesti. Za obične smrtnike je pak djelovala kao način da ćemo jednom možda ipak uspjeti da pobedimo ono najstrašnije – smrt.
Ovca Doli

Ovca Doli, prvi klon sisara u istoriji (5.7. 1996 – 14.2. 2003), Foto: Profimedia

Šest godina kasnije, na Dan zaljubljenih, Doli je preminula, vjerovatno zbog nepotpunog reprogramiranja DNK. Imala je kraće telomjere (krajevi hromozoma) i ozbiljan oblik artritisa, a povrh toga je njeno stado pokosio i ozbiljan virus. Njen kraj je za skeptike značio samo jedno – klonirane životinje prerano stare i tako falične nam ne mogu biti od koristi. Međutim, istina je malo drugačija i upravo je objelodanjena!

NE, klonovi ne umiru mladi, poručili su naučnici na forumu u Mančesteru, a najbolji dokaz za to su Doline gotovo identične sestre Debi, Deniz, Dajana i Dejzi, koje su i dan-danas žive i zdrave i PRESLATKE!

Pogledajte ih samo:

Klonovi ovce Doli

Klonovi ovce Doli, Foto: The University of Nottingham

“Ove životinje su iznenađujuće zdrave i razvijaju se i stare kao uobičajeni primjerci svoje vrste. Brzina starenja je kod svake jedinke subjektivna, pa i kad su u pitanju normalne, neklonirane životinje”, kaže razvojni biolog Kevin Sinkler sa Univerziteta u Lesterširu u Engleskoj.

U studiji koju je objavio sa svojim kolegama izučavao je 13 klonova ovaca koje su imale između sedam i devet godina. Četiri među njima (ova šećera sa slike iznad), rođene su 2007. od istog tkiva od kog je napravljena Doli. Oni su ove sestre i ostalih devet klonova uporedili sa ovcama iste starosti koje su rođene i uzgajane na prirodan način. Istraživanje je pokazalo da klonovi imaju normalan nivo šećera i insulina u krvi. Neki od njih su imali blaže oblike artritisa. Telomjeri im još nisu izmjereni.

Ovcu Doli su klonirali naučnici sa Roslin instituta u Edinburgu u Škotskoj. Po rođenju je dobila šifrovani naziv “6LL3”, a ime su joj dali farmeri koji su pomogli prilikom rađanja, po čuvenoj pjevačici Doli Parton. Brzo je postala jedna od najpopularnijih životinja na svijetu. Za nju se i danas vezuju mnoge kontroverze, a zanimljivo je da je klonirana iz somatske ćelije šestogodišnje ovce. Sa baš toliko godina je i napustila ovaj svijet.

Njeno tijelo je posle smrti preparirano i izloženo u Kraljevskom muzeju Škotske.

Doli u muzeju

Doli u muzeju, Foto: Profimedia

(24 sata)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com