Zeleni vodonik – nova energetska šansa za Crnu Goru - Volim Podgoricu

Zeleni vodonik – nova energetska šansa za Crnu Goru

U organizaciji Ministarstva energetike i rudarstva, danas je u Podgorici predstavljen nacrt Programa razvoja zelenog vodonika, prvog strateškog dokumenta ove vrste u regionu, koji Crnu Goru pozicionira kao aktivnog aktera u evropskoj energetskoj tranziciji.

Otvarajući događaj, ministar Admir Šahmanović poručio je da Crna Gora ne samo da prati evropske i globalne trendove, već ima ambiciju da bude među zemljama koje ih postavljaju:

Zeleni vodonik dobija sve veći značaj širom Evrope i svijeta. Mi danas pokazujemo da imamo znanje, viziju i posvećenost da budemo dio te promjene , poručio je ministar, dodajući da je dokument rezultat stručne analize i širokog konsultativnog procesa.

Program razvoja zelenog vodonika u potpunosti je usklađen sa Nacionalnim energetskim i klimatskim planom (NEKP) i evropskim ciljevima. Njegova svrha je da omogući sigurnije, čistije i efikasnije korišćenje energije u svim sektorima: industriji, saobraćaju, grijanju i balansiranju sistema sa sve više obnovljivih izvora.

Radi se o nosiocu energije koji može značajno doprinijeti dekarbonizaciji sektora koje je teško elektrifikovati, poput teške industrije i transporta. Takođe, omogućava skladištenje viškova energije iz OIE i njihovu kasniju upotrebu, istakla je generalna direktorica Direktorata za naftu i gas Zorana Sekulić govoreći na temu zašto zeleni vodonik.

Sekulić je naglasila da Program definiše ciljeve do 2030, 2040. i 2050. godine, predviđa jasan akcioni plan, te nudi okvir za regulatorni, infrastrukturni i tržišni razvoj.

Ključne poruke, kako je saopšteno, bile su:

Zeleni vodonik je energent budućnosti, jedini nusproizvod njegovog korišćenja je voda.

Crna Gora ima veliki potencijal za njegov razvoj, zahvaljujući solarnim i vjetro resursima.

Vodonik je ključan za skladištenje energije i dekarbonizaciju sektora koje je teško elektrifikovati.

U svijetu, manje od 4% vodonika je trenutno “zeleno”, a preko 95% dolazi iz fosilnih goriva, što otvara prostor za rast.

Potrebni su podrška države i investicije za jačanje domaće proizvodnje i smanjenje troškova.

Nacrt Programa je izrađen uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), a realizaciju je sproveo iskusan i visoko kvalifikovan konsultantski tim koji je, kroz detaljnu analizu i multidisciplinarni pristup, izradio sadržajno bogat i kvalitetan dokument.

Usvajanje dokumenta planirano je u četvrtom kvartalu 2025. godine, kao dio obaveza iz Zelene agende za Zapadni Balkan, Sofijske deklaracije i Pariškog sporazuma.

Vjerujemo da samo kroz otvoren dijalog i zajednički rad možemo kreirati pametna i održiva rješenja za Crnu Goru,  poručeno je na kraju događaja.

Dan

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com