PODGORICA: Samo inspekcije ne čuju burgijanje od zore do ponoći

Broje se stare stambene zgrade u Podgorici, posebno u dijelu grada preko Morače, gdje su one građeni 70 -ih i 80 -ih godina. Zbog lokacije drže dobru cijenu kvadrata, međutim, svi ti stanovi zahtijevaju kompletnu rekonstrukciju. Rekonstrukcije često idu na uštrb opšteg javnog reda i mira u zgradama, dok komšije renoviraju ostali trpe zvuk teških mašina. Pitanje je koliko takve sanacije ostavljaju posledice na kompletnu statiku zgrade i kompletne vodovodne i elektroinstalacije. Stanari trpe prašinu. Koliko god bili tolerantni građani su često primorani da pozovu nadležne organe da im pomognu i Agenciju za stanovanje.
Direktor Agencije za stanovanje Vladimir Tomović kaže da je najvažnije da se izabere dobar majstor jer tada neće biti nikakvih problema.
–Rekonstrukcija ili adaptacija stanova pogotovo onih sa starijim datumom izgradnje je nešto što je neizbježno prije ili kasnije pa je pri radovima neophodno uvijek angažovati firme koje mogu na kvalitetan način izvoditi radove i naravno koristiti kvalitetne materijale.Tokom radova, stanar koji vrši rekonstrukciju ili adaptaciju stana mora se pridržavati Odluke o kućnom redu i u propisanom vremenskom intervalu mora omogućiti nesmetan odmor ostalim etažnim vlasnicima. Najčešća primjedba koju stanari iznose na račun etažnih vlasnika koji vrše rekonstrukcije u stanovima odnose se na zaprljane zajedničkih djelova stambenih zgrada, liftova, ostavljanje građevinskog šuta ispred zgrade i slično. O tim stvarima etažni vlasnik koji vrši rekonstrukciju stana mora da vodi računa i da obezbijedi adekvatno čišćenje zajedničkih djelova stambene zgrade, korišćenje lifta da bude na propisan način bez opterećenja istog– navodi Tomović.
Stanar jedne od zgrada u Bloku pet Miodrag Milošević kaže da tamo važe pravila o obavještavanju kad se započne sa radovima, ali nažalost, neko ispuni tu obavezu a ostale norme kućnog reda zaboravi.
– Kod nas u Bloku pet se često napiše na ulazu da se taj stan renovira i zamole se stanari da izađu u susret i prije svega da bi bili upoznati sa tim. Mada, ne vodi se računa o kućnom redu, zapostavljaju se i ostale norme, nekad se radi i nedjeljom i to nije dobro – kaže Milošević.
Dragica Raonić kaže da bi trebalo više voditi računa o tim stvarima kako stanari, tako i nadležne ustanove kad se prijave slučajevi uznemiravanja i kršenja kućnog reda.
–Treba da se vodi računa kada se renoviraju stanovi u zgradama, u kom vremenu se radi, da se unaprijed najavi, a ne od zore do ponoći. Znam da postoje ustanove koje se bave ovim pitanjem u slučaju da se neko od stanara žali, ali nažalost slabo rade svoj posao, niko nije nadležan ni za krupnije stvari, a ne za ovo – rekla je Raonić.
Ipak ima i onih koji misle da je buka neizbježna ali mora se raditi a ostali na neki način prilagođavati,a jedan od njih je i Veselin Lekić.
–Normalno je da se radi, jeste da se stvori buka i slabo se vodi računa ali ipak se moramo prilagođavati. Starije osobe se teže mire sa tim. Ja sam renovirao stan isto, naravno u skladu sa kućnim redom i što manje buke,tako i ja prihvatam drugi kad rade – kaže Lekić.
Slaže se i Ognjen Vuković, koji kaže da postoji buka i nered ali ne toliko da se pravi haos, a radovi se relativno brzo i završe.
– Naravno, da smeta stanarima svaka buka, ali ne sad toliko da bi se pravio haos. To su starije zgrade, bolji su zidovi a i uglavnom tu instalaciju struje i vode brzo završe, nije sad da je neizdržljivo. U mojoj zgradi se i poštuje kućni red,imamo predstavnika stanara koji vodi računa o tome – rekao je Vuković.
Svetlana Đornić kaže da uprkos svemu više je za kupovinu stana u starim nego novim zgradama, svakako sve u skladu sa kućnim redom stanara.
– Pa buka je na neki način neizbježna i dolazi do uznemiravanja prilikom renoviranja stambenog prostora u zgradama. Ali sam svakako, više za kupovinu stana u staroj stambnenoj zgradi pa i renoviranje, nego za kupovinu u novim zgradama. Ali treba da se pazi prilikom radova, da se poštuje kućni red zgrade – rekla je Đornić.
Poslove inspekcijskog nadzora u oblasti stanovanja i održavanja stambenih zgrada vrši organ uprave nadležan za inspekcijske poslove, preko inspektora za stanovanje, dok poslove inspekcijskog nadzora u oblasti stanovanja i održavanja stambenih zgrada, u okviru propisanih nadležnosti lokalne uprave, vrši nadležni organ lokalne uprave, preko komunalnog inspektora, saopštili su iz Uprave za inspekcijske poslove. Oni navode da intervencija imaju u starijim zgradama kada su u pitanju hitni radovi i kvarovi.
–U stambenim zgradama vršimo nadzore u situacijama kada su u pitanju hitni radovi, kada se vrše određeni dozvoljeni radovi, u situacijama kada je neophodno vršenje zajedničkog nadzora i na zahtjev komunalnih inspekcija. U toku je je izrada izmjena zakona koji bi trebalo da donese značajne izmjene, što će Inspekciju za stanovanje donijeti povećan obim poslove i konkretnija i šira ovlašćenja i nadležnosti – navode iz Uprave.
Izvor: dan.co.me