Tabački most biće popločan granitom

Tabački most koji je krajem prošle godine proglašen kulturnim dobrom biće popločan granitom, kroz njega će proći razne instalacije i neće biti proširen. Time je stavljena tačka na priču o mostu preko Ribnice za koji mnogi vjeruju da je star vjekovima, a drugi da je srušen tokom Drugog svjetskog rata kada je i dobio sadašnji izgled. Razaranja Podgorice u Drugom svjetskom ratu preživio je samo most na Skalinama.
Iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice saopšteno je da saobraćajnice koje će omogućiti prilaz objektima na obalama Ribnice koje veže Tabački most biće najvećim dijelom urađene u skladu sa urbanističkim projektom osim u dijelu u neposrednoj blizini mosta, na kojem je predviđeno uklapanje u postojeći gabarit mosta.
-Paralelno sa radovima na saobraćajnicama, radi se i na mostu prema konzervatoskom projektu sanacije za radove koji se odnose na sprovođenje vodovoda, fekalne kanalizacije, elektro instalacije i tk kanaliazacije kroz kulturno dobro Tabački most na koji je dobijena saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara krajem novmbra 2015. godine. Osim ovih radova, projektom je predviđena i izrada kaldrme na mostu postavljanjem kocki od granita, koja će zamijeniti postojeći asfalt – saopštili su iz Agencije.
Tabački most proglašen je za kulturno dobro i on se ne može širiti, potvrdila je direktor Uprave za zaštitu kulturnih dobara Anastazija Miranović. Ona je saopštila da su rješenjem o utvrđivanju statusa nepokretnog kulturnog dobra Tabački most, stvoreni pravni uslovi za njegovu očuvanje u autentičnom obliku, što podrazumijeva da se ne može širiti.
– Uvidom u stanje na terenu, utvrđeno je da se ne radi o proširenju Tabačkog mosta, već se radovi odnose na formiranje zemljanog nasipa u dijelu saobraćajnice, koja vodi od nekadašnjeg Doma vojske do zaštićene okoline mosta – objasnila je Miranović.
Zakonom o zaštiti kulturnih dobara preciziran je način uspostavljanja zaštite, odnosno, podnošenjem inicijative i uspostavljanjem zaštite po službenoj dužnosti, kazala je Miranović.
– U Crnoj Gori postoji veliki broj značajnih kulturno istorijskih objekata, pa su i inicijative za njihovu zaštitu brojne. Takođe, svaki podnosilac inicijative smatra da je njegova najvažnija. Međutim, Uprava za zaštitu kulturnih dobara dinamiku određuje rukovodeći se prioritetima, koji se utvrđuju po značaju dobra i vremenu prispijeća inicijative – istakla je Miranović.
Struka i staropodgoričani smatraju da je most na Ribnici trebalo mnogo ranije zaštititi, te se ne mogu odrediti da li je u pitanju neažurnost nadležnih službi ili nešto sasvim drugo. U knjizi „Kulturna baština Podgorice” čiji je jedan od autora Zorica Mrvaljević, piše da nijedan most nije preživio bombardovanje u drugom svjetskom ratu. Zorica Mrvaljević objašnjava kako je moguće da se Tabački most proglasi kulturnim dobrom od lokalnog značaja, s obzirom na to da je obnovljen. Most je inače obnovljen korišćeneme armiranog betona, dakle drugačijeg je materijala nego što je prvobitno bio.
– Naknadno sagrađeni mostovi, ukoliko oni odgovaraju mjestu, lokaciji na kojoj je bio prvobitni most i ako su donekle ispoštovali autentičnost prvobitnog, mogu se naknadno proglasiti kulturnim dobrom. Normalno, to je bilo takvo vrijeme da se nije moglo ispoštovati sve u materijalu, ali u svakom slučaju, s obzirom da je to prvi most koji je povezivao jednu i drugu stranu Ribnice on je morao biti zaštićen. Sa razlogom se priča sad o Tabačkom mostu – rekla je Mrvaljević.
Ona smatra da je veliki propust napravljen što ranije nije Tabački most proglašen kulturnim dobrom.
-Veliki je propust napravljen što na vrijeme Tabački most nije zaštićen. On je rađen na ostacima i na mjestu gdje je bio prvobitni most i formom zadovoljava izgled tadašnjeg, jer ima dosta sačuvanih snimaka. To je propust institucija što na vrijeme nijesu reagovali i proglasili ga zaštićenim spomenikom. Ali i sad bi se nešto moglo uraditi. Veliki su tu propusti napravljeni. Takođe, nije se smjelo raditi oko njega. Grozno je i betoniranje Ribnice. To je za svaku osudu jer je zbog toga potpuno devalviran taj prostor i ambijent – rekla je Mrvaljević.
Staropodgoričanin Šućo Abdović smatra da je mnogo ranije trebalo zaštititi Tabački most.
-Kad se nešto desi mi hoćemo nešto da zaštitimo i skrenemo pažnju na to. Nekada je na tom prostoru bila i mesara i kasapnica. Na spratu je bilo 18 mesara. Jako lijepo, ali za onu Podgoricu, a ne ovu danas. Tada niko ne bi mogao da udara u njegove stope i da gubi taj izgled i da ga šire. Danas on ne uživa nikakvu vrijednost koju bi trebao zbog godina starosti – rekao je Abdović.
Kad su ga obnavljali Abdović kaže da su u njega ubacili i armirani beton.
– Kad se gradio Tabački najbolji kamenoresci su klesali kamen i slagali ga. Tada nije bilo armiranog betona, ali su ga kasnije ubacili. Kad se radio most kreč se zagasivao sa ovčjom varenikom i jajima. Veza je bila bolja. Morao je tri godine da odleži u rupi u koju se povremeno napajao sa vodom da ne izgori i posle toga se koristio jer je vezivost kvalitetna i jaka. Oni su ga sad naštiklali, odnosno proširili. Ne bi smjelo to da rade – kaže Abdović.
Sve je to zbog neažurnosti države, smatra Abdović.
Investitor objekta u blizini Ljubomir Nikić nije želio da odgovori na pitanje da li je zadovoljan ovakvim odlukama Glavnog grada.
(Dan)