“Da li ima nafte ili gasa u crnogorskom primorju, saznaćemo krajem septembra” - Volim Podgoricu

“Da li ima nafte ili gasa u crnogorskom primorju, saznaćemo krajem septembra”

Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić, zajedno sa državnim sekretarima Zoranom Radunovićem Markom Perunovićem, kao i v.d. sekretarkom Ministarstva kapitalnih investicija dr Milenom Žižić, organizovao je radni doručak za predstavnike crnogorskih medija i dopisnike medijskih kuća iz regiona.
 
Nakon dvosatnog i veoma intenzivnog razgovora, predstavnici ministarstva i medija su se saglasili da je potrebno što češće organizovati sastanke u sličnom formatu, i sa zadovoljstvom je prihvaćena inicijativa ministra Bojanića da se jednom mjesečno, u prostorijama ministarstva organizuje „Dan otvorenih vrata“ za medije.
“Već sada možemo da najavimo da će se „Dani otvorenih vrata“ održavati poslednjeg petka u mjesecu u vremenu od 11 – 13 časova, počevši od narednog mjeseca”, naveo je ministar.
 
Motiv za organizaciju ovakvog formata sastanka je želja ministra Bojanića i njegovih najbližih saradnika da u neposrednom razgovoru i manje formalnoj atmosferi odgovore na sva aktuelna pitanja iz domena Ministarstva kapitalnih investicija.

“Koncesionar Eni-Novatek za istraživanje nafte i gasa i crnogorskom podmorju do sada je iskopao bušotinu na dubinu od 4.700 metara i do kraja septembra bi trebao biti na 6.000 metara gdje se očekuje ulaz u zonu lezišta. U toku narednih 20 do 30 dana, odnosno do kraja septembra bi trebali imati preliminarne podatke o kvalitetu i potencijalu ležišta”, kazao je Marko Perunović, državni sekretar za energetiku i rudarstvo u Ministarstvu kapitalnih investicija na radnom doručku sa novinarima.
 
On je naveo da preliminarni podaci pokazuju da ima razloga za optimizam.

“Eni i Novatek imala jako puno uspjeha u definisanju džinovskih ležišta širom svijeta. Renomirani i odgovorni partner radi sve na zaštiti na razdu i zaštiti životne sredine i maksimalno je posvećen poslu. Rade čak značajno sporije i pažljivije, što košta nas malo više vremena, međutim i na početku smo definisali da ekonomija i energetika mogu da idu jedno sa drugim zbog čega se radi pažljivije na svemu tome”, kazao je Perunović.

On je naveo da nakon završetka istražne bušotine ide faza od dvije do tri godine razrade ležišta, a da bi i početka eksploatacija mogao biti u 2024. godini.

Drugi značajan projekat koji su zatekli u vrlo zapuštenom stanju je projekat rudnika Brskovo, koji bi mogao da preporodi Mojkovac. On je naveo da bi lokalna samouprava Mojkovca imala prihode od 70 odsto od vrijednosti koncesione naknade, što bi bilo godišnje oko dva i po miliona eura, dok bi država od PDV-a na izvoz rude cinka i olova imala godišnje oko deset miliona eura.

Perunović je naveo da se sve radi uz poštovanje ekoloških standarda, i da je čak koncesionar predložio mnogo strožije ekološke norme od onih koje je bio dužan da poštuje.

Dodao je i da se radi na više projekata iz oblasti energetike sa Elektroprivredom.

Neki od njih su projekti solarnih elektrana na privatnim krovovima, hidroelektrana Komarnica i Kruševo, kao i bolje iskorišćenja voda Nikšićkog polja, solarne elektrane na Veljem brdu kod Podgorice, rješenja problema sa izmjenom projekta za solarnu elektranu Briska gora, druge vjetroelektrane na Krnovu.

U vezi TE Pljevlja, Perunović je naveo da je bivša Vlada potpisala ugovor sa Evropskom energetskom zajednicom gdje je prihvatila da će je ekološki rekonstruisati u okviru 20.000 radnih sati, koji su istekli krajem prošle godine, a da ta rekonstrukcija nije ni počela.

On je zaključivši naveo da je zbog toga u martu Evropska energetska zajednica pokrenula postupak protiv Crne Gore.

 

2 komentara

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com