Javni funkcioneri sve češće prijavljuju posjedovanje kriptovaluta

Javni funkcioneri izvršne i zakonodavne vlasti u Crnoj Gori sve češće prijavljuju da posjeduju kriptovalute, ali podaci o vrijednosti digitalne imovine najčešće nisu javno dostupni.
Prema Zakonu o sprečavanju korupcije, javni funkcioneri su dužni da Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) dostavljaju godišnje izvještaje o prihodima i imovini koju posjeduju. Iako član osam Zakona definiše da se pod imovinom podrazumijeva i ona u elektronskom ili digitalnom obliku, član 26 ne precizira na koji način se digitalna imovina treba klasifikovati u izvještajima.
U obrascima za prijavu prihoda i imovine ne postoji poseban odjeljak za digitalnu imovinu u kojem bi se navodili tip, naziv, količina i trenutna tržišna vrijednost kriptoimovine. Zakon ne obavezuje javne funkcionere ni da dostave izvode iz digitalnih novčanika, čime bi se moglo utvrditi da li se vrijednost njihove imovine promijenila.
Premijer Milojko Spajić je u nedavno objavljenom imovinskom kartonu za prošlu godinu naveo da od kriptovaluta ima bitkoin (BTC), ethereum (ETH), binance coin (BNB), tether (USDT), stečene kupovinom. Nabrajanje kriptovaluta je ostavio otvorenim, jer je u kartonu napisao “itd.”
Prvi čovjek crnogorske Vlade nije naveo koliko ima kriptovaluta niti njihovu vrijednost. Jedan bitkoin juče je vrijedio oko 75.812 eura.
Spajić je 2020. godine, nakon stupanja na funkciju ministra finansija i socijalnog staranja u Vladi Zdravka Krivokapića, Agenciji za sprečavanje korupcije prijavio da posjeduje bitkoine vrijedne 150.000 eura. To je pisalo u njegovim kartonima iz decembra 2020. i marta naredne godine.
U kartonu iz 2022. godine, Spajić navodi posjedovanje bitkoina, a u kartonima objavljenim prošle i ove godine navodi i druge kriptovalute, ali bez navođenja njene vrijednosti.
Spajić je poznat po zalaganju da Crna Gora postane “kripto raj”, ili destinacija pogodna za poslovanje s kriptovalutama. Još dok je bio ministar finansija, najavio je donošenje zakona koji bi regulisao oblast kripto imovine, te formirao Direktorat za blokčejn i kriptovalute…
Spajićev šef kabineta Branko Krvavac prijavio je Agenciji za sprečavanje korupcije da posjeduje kriptovalute u vrijednosti od 5.518 eura, što je upola manje nego u prošlogodišnjem izvještaju o imovini. U svom imovinskom kartonu za prethodnu godinu, Krvavac je naveo da posjeduje kriptovalute u ukupnoj vrijednosti od 10.185 eura, koje je stekao kupovinom. Nakon što je imenovan za šefa kabineta premijera, u izvještaju iz novembra 2023. godine, Krvavac je naveo da posjeduje kriptovalute čija je vrijednost veća od 5.500 eura. Međutim, u kartonu nije naveo koje vrste i količine kriptovaluta posjeduje.
Digitalnu imovinu posjeduje i potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj. Tokom prošle godine, Đeljošaj je kupio još jednu kriptovalutu – ChainLink, čime je broj njegovih digitalnih valuta porastao na tri. U svom imovinskom kartonu dostavljenom Agenciji za sprečavanje korupcije naveo je posjedovanje ChainLink-a, ali nije precizirao količinu ni vrijednost te imovine. Pored ChainLink-a, Đeljošaj je ranije već posjedovao Shiba inu i Dogecoin, koje je prijavio u prethodnim izvještajima.
Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović u najnovijem imovinskom kartonu nije prijavio posjedovanje kriptovaluta, iako je u martu 2024. naveo da posjeduje digitalnu imovinu. Tada je precizirao da je kupio kriptovalute, ali nije naveo njihovu vrstu niti vrijednost.
Ministar rudarstva, nafte i gasa i rukovodilac radom Ministarstva energetike Admir Šahmanović takođe posjeduje digitalnu imovinu, ali ne navodi njenu vrijednost. Kriptovalute BTC, ETH, USDT je prvi put prijavio u imovinskom kartonu koji je podnio po prestanku funkcije državnog sekretara u Ministarstvu kapitalnih investicija – u oktobru 2023, a potom i u godišnjem izvještaju po prestanku funkcije za 2023, kao i u najnovijem izvještaju za 2024. godinu.
Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni je u imovinskom kartonu za prošlu godinu prijavio da posjeduje kriptovalute algorand i ETH. Prvi put je u redovnom imovinskom kartonu za 2019. prijavio da ima kriptovalute FAB, a od 2020. godine prijavljuje i algorand. Za prve je tada naveo da je valuta američki dolar, za druge euro, ali nije precizirao njihovu vrijednost.
Generalni direktor Direktorata za državni trezor u Ministarstvu finansija Dragan Darmanović u imovinskom kartonu za 2024. godinu naveo je vrste kriptovaluta koje posjeduje, ali ne i njihovu količinu i vrijednost. Darmanović posjeduje kriptovalute Shiba Inu (SHIB), First Digital USD (FDUSD), TRON (TRX), IoTeX (IOTX), Binance (BNB) i APENFT. U odnosu na imovinski karton za 2023. godinu, Darmanović je prijavio da posjeduje tri nove vrste kriptovaluta.
Vijesti