USSCG: Pridružujemo se naporima usmjerenim na reformu izbornog zakonodavstva

Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) pozdravila je višegodišnje napore zainteresovanih nevladinih organizacija i pojedinaca/ki usmjerene na reformu izbornog sistema, posebno u pogledu uvođenja preferencijalnog glasanja, odnosno otvorenih lista u izborni sistem Crne Gore, navodi se u njihovom saopštenju.
U tom pogledu, kako je saopštio Izvršni odbor USSCG, danas posebno ohrabruju izjave Predsjednika Crne Gore, ministra javne uprave, pozicionih i opozicionih lidera, te konkretne aktivnosti koje na ovom planu preduzima Ministarstvo javne uprave u cilju pripreme koncepta zakona o lokalnim izborima kojim se planira predvidjeti neposredan izbor predsjednika opština i organa mjesnih zajednica, otvorene izborne liste, održavanje lokalnih izbora u jednom danu i druga, godinama otvorena pitanja, koja posredno ili neposredno utiču na funkcionalnost jedinica lokalne samouprave, odnosno pravo građana/ki na efikasnu lokalnu samoupravu.
“Iako smo kao organizacija nezavisni od poslodavaca i posebno političkih partija, svjesni naše heterogenosti po političkoj, vjerskoj i nacionalnoj osnovi, 350 delegata IV redovnog Kongresa USSCG, održanog 01.11.2022. godine, jednoglasno su usvojili Rezoluciju o nužnosti reforme izbornog procesa. Time smo se pridružili naporima civilnog sektora u nastojanjima da izborno zakonodavstvo Crne Gore doživi istinsku reformu za dobrobit cjelokupnog društva”, kažu iz USSCG.
Navode da se cilj usvajanja navedene rezolucije ogledao u namjeri USSCG da ovom rezolucijom, po prvi put, iskaže jasan odnos prema izbornom procesu u Crnoj Gori koji je takav da stvara političku nestabilnost koja dalje uzrokuje nestabilnost u svim drugim društvenim aspektima.
“Naime, u trenutku usvajanja pomenute rezolucije, članstvo i rukovodstvo USSCG izrazili su duboku zabrinutost aktuelnim dešavanjima na političkoj sceni, a posebno činjenicom da se političari sve više udaljavaju od svakodnevnih životnih tema od esencijalnog značaja za kvalitet života zaposlenih i građana, fokusirajući se na vjerska i nacionalna pitanja koja idu u prilog njihovim uskopartijskim interesima. Upravo zbog toga, naše se društvo ekstremno polarizuje, ekonomija propada, a jaz između bogatih i siromašnih sve je veći”, dodaju u saopštenju.
Na drugoj strani, kako navode, politika postaje najunosniji biznis, jer sa malo ulaganja i rada dobijete puno novca iz Budžeta, brojne privilegije i pozicije „po širini i dubini“ uz izostanak sistema odgovornosti na svim nivoima.
“Imajući navedeno u vidu, USSCG se pridružuje naporima usmjerenim na reformu izbornog zakonodavstva kako bi se uvođenjem sistema „otvorenih lista“ građanima/kama omogućilo da neposredno biraju najbolje pojedince kandidovane na tim listama. Time bi se, za početak, izbjeglo partijsko kadriranje i omogućila prohodnost očekivano najsposobnijim kandidatima, a izabrani nosioci javnih funkcija bi imali veći stepen autonomnosti prema partiji, a posebno veći stepen odgovornosti prema građanima koji su ih neposredno birali”, rekli su iz USSCG.
Osim toga, time bi se, ukazuju, u konačnom ispoštovalo osnovno ustavno načelo da građanin vlast ostvaruje nesporedno i preko slobodno izabranih predstavnika, odnosno da su izbori slobodni i neposredni.
“Takođe, ne manje važno, reforma u ovom pravcu trebalo bi da osigura i adekvatnu primjenu rasporeda i broja kandidata/kinja manje zastupljenog pola i manjinskog naroda, odnosno manjinske nacionalne zajednice. USSCG je spremna da stane u front i uključi se u zajedničke kampanje sa zainteresovanim nevladinim organizacijama, nezavisnim intelektualcima i donosiocima odluka u cilju ubrzanja procesa izbornih reformi u navedenom pravcu”, zaključuju u USSCG.