Grci mogu da krenu u potragu za naftom u crnogorskom podmorju - Volim Podgoricu

Grci mogu da krenu u potragu za naftom u crnogorskom podmorju

Ministarka ekonomije Dragica Sekulić i izvršni direktor grčke kompanije Energean Oil&Gas Mathios Rigas, potpisali su Ugovor o koncesiji za proizvodnju i istraživanje ugljovodonika u podmorju Crne Gore.

To znači da može da počne istraživanje nafte u gasa u najjužnijem dijelu crnogorskog podmorja.

“Eksploatacija ugljovodonoka je koncipirana tako da će država i građani imati maksimalne benifite. Potpisivanjem ovog ugovora stupili smo u drugu fazu čiji su glavni cilj dalja istraživanja koja će utvrditi da li imamo resurse za komercijalnu upotrebu”, kazala je ministarka Sekulić na konferenciji za medije u vili Gorica.

Ona je istakla da firma koja vrši istraživanja garantuje nadoknadu ako dođe do štete.

“Sve aktivnosti istraživanja sprovodiće se u skladu sa najvišim ekološkim standardima Evropske unije”, rekla je ministarka.

Ona navodi da će novi tender za istraživanja biti raspisan početkom 2019. godine.

Direktor kompanije Energean Matios Rigas rekao je da se danas završio proces koji je trajao tri godine od kad su došli u Crnu Goru.

“Mi smo posvećeni istraživanju i eksploataciji uglovodonika na crnogorskom podmorju. U podmorju Grčke vršimo ispitivanja podmorja već 35 godina i nikad nijesmo imali nijedan ekološki problem ili incident. Mi ćemo koristiti našu ekspertizu kako bi smo stvorili nova radna mjesta a vodićemo računa o životnoj sredini”, kazao je Rigas.

On je istakao da je dosadašnja saradnja sa crnogorskim institucijama bila za pohvalu i nada se da će se ovakav odnos nastaviti.

Koncesija traje 30 godina i odnosi se na dva bloka u neposrednoj blizini Ulcinja, na granici sa Albanijom. Grci mogu da istražuju šest blokova crnogorskog primorja.

Osim ovog, ranije su potpisana još dva ugovora i to Ugovor o zajedničkim operacijama i Ugovor o računovodstvenim evidencijama.

Partnerstvo sa Eni Novatek

Vlada je sredinom septembra prošle godine već potpisala jedan ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u ulcinjskom podmorju, sa predstavnicima italijansko-ruskog konzorcijuma Eni Novatek. On se odnosi na četiri bloka.

Prema Zakonu o istraživanju nafte i gasa koji je usvojio parlament, porez na ugljovodonike iznosi 59 posto, od čega će 20 odsto ići u državni proračun, a ostatak u poseban fond.

Tender za istraživanje nafte raspisan je krajem jula 2013. godine, a zatvoren je 15. maja 2014. godine. Odnosi se na 13 istražnih blokova u crnogorskom podmorju, kao i njihovih djelova, ukupne površine 3.100 kilometara kvadratnih.

(CdM)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com