Kos: EU obustavila sva plaćanja Srbiji
Evropska unija je obustavila sva finansiranja Srbije zbog politike u pravosudnom sistemu, izjavila je evropska komesarka za proširenje EU Marta Kos.
“Srbija je danas veoma polarizovana. Kandidat je za članstvo u Evropskoj uniji više od 10 godina. Nažalost, vidjeli smo da nazaduje, posebno kada su u pitanju vrijednosti o kojima sam govorila ranije – zakoni, demokratija, sloboda govora i, posebno, sloboda medija. Postoji budućnost za Srbiju u Evropskoj uniji, ali kurs mora da se vrati ili da se snažnije izrazi u djelovanju političara”, poručila je evropska komesarka.
Jedan od problema je, kako kaže, i geopolitička orijentacija zemlje.
“Imamo pravilo da zemlja, koja želi da postane članice EU, mora stoprocentno da se usaglasi sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU. To znači – ne možete da sediti na dvije stolice. Srbija će u jednom trenutku morati da odluči šta je najvažnije za dalji razvita”, izjavila je Kos.
Spomenula je i unutrašnje probleme i nezadovoljstvo u zemlji, podvukla je da EU želi da pomogne, ali da Srbija mora da se pokrene.
“U ovom trenutku smo obustavili sve isplate (Srbiji) u okviru plana razvoja, jer ponovo konstatujemo nazadovanje u pravosudnom sistemu. Dok to ne bude ispravljeno, zemlja neće moći da dobija finansijsku podršku EU”, rekla je ona na konferenciji u Frajburgu.




