MUGOŠA ZA VOP O FALSIFIKOVANJU POTPISA: Hodžić može da se obrati tužilaštu, slični postupci iz 2018. još nemaju pravni epilog - Volim Podgoricu

MUGOŠA ZA VOP O FALSIFIKOVANJU POTPISA: Hodžić može da se obrati tužilaštu, slični postupci iz 2018. još nemaju pravni epilog

"Podsjetiću da je ovaj problem postojao i na predsjedničkim izborima 2018. godine, ali postupci koji datiraju iz tog perioda nisu još uvijek imali svoj pravni epilog", zaključuje Mugoša

Državna izborna komisija ne može da cijeni autentičnost potpisa podrške predsjedničkim kandidatima, a građani koji smatraju da im je potpis podrške zloupotrijebljen mogu se obratiti nadležnim državnim organima, odnosno tužilastvu, kazao je za Portal Volim Podgoricu VOP Nikola Mugoša, predsjednik Državne izborne komisije, odgovarajući na pitanja da li će, i šta, eventualno preduzeti DIK povodom tvrdnji više građana da su im pojedini predsjednički kandidati zloupotrijebili lične podatke i falsifikovali potpise.

Sudeći po dosadašnjoj praksi, ali i zakonskoj regulativi, kandidati za predsjednika Crne Gore koji su to postali falsifikujući potpise građana, proći će, praktično, bez ikakvih posljedica.

Građanski aktivista Demir Hodžić objavio je ranije danas na svojim društvenim mrežama da je, putem aplikacije provjeripotpis.me, koju je promovisala i kreirala Državna izborna komisija, utvrdio da je predsjednički kandidat Jovan Radulović zlouotrijebio njegove podatke i falsifikovao potpis, a sa istim tvrdnjama se javilo još nekoliko građana.

Hodžić je najavio tužbu.

“IDE TUŽBA” Predsjednički kandidat “Jodžir” ukrao potpis građanskog aktiviste Demira Hodžića (FOTO)

Na pitanje šta će preduzeti Državna izborna komisija, da li će predsjednički kandidat koji je falsifikovao potpise građana i ukrao njihove lične podatke biti procesuiran, te da li će eventualno biti iskvalifikovan iz predsjedničke trke, Mugoša kaže da to nije u nadležnosti DIKa-a.

“Nakon puštanja u rad aplikacije za provjeru potpisa podrške kandidatima za Predsjednika Crne Gore, Državnoj izbornoj komisiji javilo se više birača koji su nas obavijestili da je njihov potpis podrške zloupotrijebljen. Napominjem da je Državna izborna komisija prilikom provjere potpisa cijenila da li se na propisanim obrascima potpisa podrške kandidatima nalaze svi propisani elementi (ime i prezime, datum rodjenja, JMB, broj lk. Ili pasoša i potpis)”, navodi Mugoša i dodaje da je DIK u saopštenju prije aktiviranja aplikacije pojasnila da prilikom provjere ne može cijeniti autentičnost potpisa budući da ova radnja moze biti predmet grafoloških tumačenja, što nije nadležnost DIK-a.

“Dakle, DIK nije mogao utvrditi da li je potpis podrške zloupotrijebljen već samo da li se na obrascu nalaze svi propisani elementi. Gradjani koji smatraju da im je potpis podrške zloupotrijebljen mogu se obratiti nadležnim državnim organima, odnosno tužilastvu. Podsjetiću da je ovaj problem postojao i na predsjedničkim izborima 2018. godine, ali postupci koji datiraju iz tog perioda nisu još uvijek imali svoj pravni epilog”, zaključuje Mugoša.

 

V.Mitrović

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com