NELOGIČNOSTI U SLUČAJU „DRŽAVNI UDAR”: U januaru ove godine dogovarali terorizam od prošle godine - Volim Podgoricu

NELOGIČNOSTI U SLUČAJU „DRŽAVNI UDAR”: U januaru ove godine dogovarali terorizam od prošle godine

Prilikom potpisivanja sporazuma o priznanju krivice o učešću u državnom udaru 16.oktobra prošle godine srp­skih dr­ža­vlja­na – Alek­san­dra Alek­sića, Pe­ri­ce An­drića i Mi­loša Aći­mo­vića, kao jedan od dokaza predstavljen je i transkript razgovora između Mi­hai­la Ča­đe­no­vi­ća sa li­de­rom DF-a An­dri­jom Man­di­ćem i Slavenom Radunovićem. U Višem sudu u Podgorici su objelodanjeni razgovori njih trojice, vođeni 16. i 26. januara ove godine, u kojima se ne govori o državnom udaru, niti o tom vremenskom periodu, već kako se dogovaraju da se vide tog dana.
U raz­go­vo­ru oba­vlje­nom 26. ja­nu­a­ra ove go­di­ne, Man­dić tra­ži od svog vo­za­ča Ča­đe­no­vi­ća, ko­ji je to­kom pro­šle ne­dje­lje uhap­šen zbog stva­ra­nja navodne kri­mi­na­la­ne or­ga­ni­za­ci­je, da se na­đu ne­gdje i raz­go­va­ra­ju. Čuo se i raz­go­vor Ča­đe­no­vi­ća sa Sla­ve­nom Ra­du­no­vi­ćem od 16. ja­nu­a­ra ove godine. U tom raz­go­vo­ru Ra­du­no­vić mu sa­op­šta­va da se čuo sa bra­tom ko­ji je da­le­ko i tra­ži od Ča­đe­no­vi­ća da se na­đu bez mo­bil­nih te­le­fo­na i van auta.
– Ne­moj ni­kom ši­ri­ti da­lje pri­ču, tre­ba da raz­go­va­ra­mo. Osta­vi mo­bil­ne te­le­fo­ne ku­ći, tek on­da mo­že­mo da raz­go­va­ra­mo… – ka­zao je Ra­du­no­vić u te­le­fon­skom raz­go­vo­ru sa Ča­đe­no­vi­ćem.
– Mo­že­mo i u ku­ći da raz­go­va­ra­mo – ka­zao je Ča­đe­no­vić.
Ova­kvo ko­mu­ni­ci­ra­nje, za spe­ci­jal­nog tu­žioca Sa­šu Ča­đe­no­vića ni­je uobi­ča­je­no, pa je i ovaj transkript iako nema veze sa osobama koje su juče potpisivale sporazum uvršten među dokaze.
Pred­sjed­nik pod­go­rič­kog Vi­šeg su­da Bo­ris Sa­vić usvo­jio je spo­ra­zu­me o pri­zna­nju kri­vi­ce ko­je su sa Spe­ci­jal­nim tu­ži­la­štvom pot­pi­sa­la tro­ji­ca srp­skih dr­ža­vlja­na, op­tu­že­na da su dio gru­pe ko­ja je navodno pla­ni­ra­la te­ro­ri­stič­ke na­pa­de u Cr­noj Go­ri na dan par­la­men­tar­nih iz­bo­ra. Po tim spo­ra­zu­mi­ma, op­tu­že­ni su osu­đe­ni na po pet mje­se­ci za­tvo­ra.
Pri­zna­nje kri­vi­ce, audio-is­kaz svje­do­ka, kao i te­le­fon­ski raz­go­vo­ri pri­ba­vlje­ni mje­ra­ma taj­nog nad­zo­ra, dio su do­ka­za ko­je je su­di­ja Sa­vić iz­veo to­kom ro­či­šta. Op­tu­že­ni su u sud­ni­ci Vi­šeg su­da po­no­vi­li da su u Cr­nu Go­ru do­šli ka­ko bi po­ku­ša­li na­sil­no da uđu u zgradu Skup­šti­ne. Alek­sić i An­drić su ob­ja­sni­li da su po­ziv i no­vac za put do­bi­li od Mir­ka Ve­li­mi­ro­vi­ća, dok je Aći­mo­vić u Cr­nu Go­ru do­šao na po­ziv op­tu­že­nog Alek­si­ća.
Na­kon nji­ho­vog pri­zna­nja od­slu­šan je audio-za­pis srp­skog bez­bjed­nja­ka Slav­ka Ni­ki­ća, ko­jeg je srp­sko tu­ži­la­štvo sa­slu­ša­lo 19. ja­nu­a­ra. Na­kon što mu je tu­ži­lac po­ka­zao ne­ko­li­ko fo­to­gra­fi­ja na ko­ji­ma je je­di­no pre­po­znao Ana­ni­ja Ni­ki­ća, ko­jeg cr­no­gor­sko tu­ži­la­štvo, ta­ko­đe, sum­nji­či za stva­ra­nje kri­mi­nal­ne or­ga­ni­za­ci­je, kao oso­bu ko­ja je do­la­zi­la kod nje­ga sa, ka­ko ga je na­zvao, la­žnim Ru­som, da ga pi­ta­ju mo­že li ne­što da ura­di u Cr­noj Go­ri što bi iza­zva­lo pa­žnju jav­no­sti. Ovaj svje­dok je do u de­ta­lje opi­sao su­sret sa tim oso­ba­ma, ali ni­je mo­gao da se sje­ti ka­da se sa nji­ma sa­stao. Do­dao je da je, zbog sum­nje da mu ne­ko ne­što spre­ma, za­mo­lio pri­ja­te­lja da fo­to­gra­fi­še vo­zi­lo ko­jim su na­vod­no do­šli Ni­kić i iz­vje­sni Rus te da je ka­sni­jim pro­vje­ra­ma utvr­dio da „re­no flu­en­ca” cr­ne bo­je, pre­ma jed­nom iz­vo­ru, pri­pa­da iz­vje­snom Al­ban­cu iz Tu­zi, dok mu je dru­gi iz­vor ka­zao da je to vo­zi­lo An­dri­je Man­di­ća. Do­dao je i da je ta­da pr­vi put čuo za Man­di­ća da je po­li­ti­čar. Ovaj svje­dok je po­ja­snio i da ne vo­li Mi­la Đu­ka­no­vi­ća ni nje­go­ve na­stu­pe, ali da bi bez ob­zi­ra na to sve od­mah pri­ja­vio nad­le­žnim or­ga­ni­ma da je znao da iko že­li da „ba­ci ka­men na nje­ga”. Do­dao je i da ne mo­že da opi­še ko­li­ko mu je žao ge­ne­ra­la Bra­ti­sla­va Di­ki­ća, ali sa­mo iz raz­lo­ga – što je do­zvo­lio se­bi ta­kvu bla­ma­žu.
Slav­ko Ni­kić tvr­dio je pred tu­ži­o­cem da Sin­đe­li­ća ni­ka­da ni­je vi­dio dok Di­ki­ća po­zna­je pre­ko slu­žbe jer su jed­nom pri­li­kom sa­ra­đi­va­li, ali se ni­ka­da ni­je­su dru­ži­li. Ni­kić je kod tu­ži­o­ca sa­slu­ša­van po­vo­dom in­ter­vjua ko­ji je dao jed­noj sr­bi­jan­skoj te­le­vi­zi­ji u ve­zi sa sa­zna­nji­ma o do­ga­đa­ji­ma u Cr­noj Go­ri na dan iz­bo­ra 16. ok­to­bra. Tom pri­li­kom je ne­gi­rao bi­lo ka­kvu ko­mu­ni­ka­ci­ju sa dr­žav­nim or­ga­ni­ma Ru­ske Fe­de­ra­ci­je i is­pri­čao da je kao pred­sjed­nik srp­skih ve­te­ra­na i do­bro­vo­lja­ca pro­šle go­di­ne bo­ra­vio u Mo­skvi, za­jed­no sa Vo­jom Vi­da­ko­vi­ćem, ko­ji je ta­mo bio u svoj­stvu pre­vo­di­o­ca.
Is­pri­čao je i da ga je u kan­ce­la­ri­ji udru­že­nja na Vi­di­kov­cu na nje­gov mo­bil­ni te­le­fon po­zvao iz­vje­sni Ni­no Ni­kić iz Pod­go­ri­ce i sa­op­štio mu da ne­ki lju­di iz Ru­si­je že­le da se vi­de sa njim.
– Pri­stao sam da se sret­ne­mo ne zna­ju­ći iz kog raz­lo­ga že­le su­sret sa mnom. Me­đu­tim, kao čo­vjek ko­ji je du­go ra­dio u slu­žbi, opre­za ra­di, po­slao sam svog čo­vje­ka da vi­di o ko­me se ra­di i da is­pred zgra­de fo­to­gra­fi­še auto­mo­bil ko­jim su ta li­ca do­šla. Čo­vjek ko­ji je sli­kao je ne­ko iz sa­svim še­sna­e­ste pri­če – Bo­žo Vu­ja­čić, a ra­di­lo se o cr­nom auto­mo­bi­lu „re­no flu­en­ca”, sa ja­sno vi­dlji­vim re­gi­star­skim ozna­ka­ma. Na tom snim­ku se ne vi­di ko se na­la­zi u vo­zi­lu – ka­zao je on.
U kan­ce­la­ri­ju su, ka­ko tvr­di, ušla dva čo­vje­ka od ko­jih je je­dan bio Ni­no, dok je dru­gi mu­ška­rac, mr­šav i u vi­jet­nam­ci, li­čio na sve dru­go osim na Ru­sa.
– Tra­ži­li su da raz­go­va­ra­mo na­sa­mo. Ni­kić je tvr­dio da je du­go ra­dio u Ru­si­ji dok je za dru­gog ka­zao da je pri­pad­nik ru­ske slu­žbe za spe­ci­jal­ne za­dat­ke a dje­lo­va­lo mi je čud­no jer sa tom slu­žbom ni­ka­da ni­je­sam imao kon­tak­te. Pi­ta­li su da li bih mo­gao da ura­dim ne­što na te­ri­to­ri­ji Cr­ne Go­re što bi iza­zva­lo ve­li­ko in­te­re­so­va­nje jav­no­sti. Po­ku­ša­li su da me zlo­u­po­tri­je­be i da sam pri­stao da­nas bih bio na mje­stu Di­ki­ća. Žao mi je što je taj čo­vjek do­ži­vio ta­kvu bla­ma­žu i što je tom pri­li­kom ba­če­na lja­ga na sr­bi­jan­ski MUP – is­pri­čao je svje­dok.
Ka­zao je da ima sa­mo srp­sko dr­ža­vljan­stvo i da je tra­žio cr­no­gor­sko, ali ot­kad je na vlast do­šao Mi­lo Đu­ka­no­vić ni­je htio da mu ga da „pa da će u lad­nu Mo­ra­ču”.
Svje­dok je tvr­dio i ka­ko ni­je znao šta se tač­no spre­ma u Cr­noj Go­ri jer bi u su­prot­nom uči­nio sve da to spri­je­či.

(Dan)

1 komentar

  1. There are very a great deal of details prefer that to take into consideration. That’s a great indicate bring up. I provde the thoughts above as general inspiration but clearly you can find questions just like the one you retrieve the spot that the most significant factor will likely be working in honest excellent faith. I don?t determine if guidelines have emerged about things like that, but Almost certainly that your chosen job is clearly identified as a good game. Both little ones feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com