PODGORICA: Djevojku oteo, mladića pretukao - Volim Podgoricu

PODGORICA: Djevojku oteo, mladića pretukao

Pod­go­rič­ka po­li­ci­ja uhap­si­la je Mi­ša Ve­šo­vi­ća (33), bez­bjed­no­sno in­te­re­sant­no li­ce ko­je se od sre­di­ne ja­nu­a­ra po­tra­ži­va­lo na­ci­o­nal­nom potjernicom. Slu­žbe­ni­ci CB Pod­go­ri­ca ak­ci­ju li­še­nja slo­bo­de re­a­li­zo­va­li su prek­si­noć, oko 19 ča­so­va, u uli­ci Vo­ji­sla­vlje­vi­ća u Pod­go­ri­ci. Za Ve­šo­vi­ćem se tra­ga­lo od 13. ja­nu­a­ra ove go­di­ne, ka­da je, ka­ko se sum­nja, po­či­nio dva kri­vič­na dje­la, i to pro­tiv­prav­no li­še­nje slo­bo­de na šte­tu V.J. iz Pod­go­ri­ce i na­sil­nič­ko po­na­ša­nje na šte­tu M.G., ta­ko­đe iz Pod­go­ri­ce.
– Sum­nja se da je Ve­šo­vić 13. ja­nu­a­ra, oko 19 ča­so­va, u uli­ci Mar­ka Ra­do­vi­ća u Pod­go­ri­ci vo­zi­lom pre­sreo V.J. i M.G. On je tom pri­li­kom, ka­ko se sum­nja, fi­zič­ki na­pao M.G., za­dav­ši mu vi­še uda­ra­ca ru­ka­ma i no­ga­ma u pred­je­lu gla­ve. Po­tom je, sum­nja se, na­kon što je M.G. pao na tle, pro­tiv­no nje­noj vo­lji u nje­go­vo vo­zi­lo uba­cio V.J. a po­tom za­klju­čao vra­ta vo­zi­la i uda­ljio se sa njom sa li­ca mje­sta. Na­kon iz­vje­snog vre­me­na on je pu­stio V.J. iz vo­zi­la i po­bje­gao – sa­op­šte­no je iz po­li­ci­je.
Slu­žbe­ni­ci CB Pod­go­ri­ca su, po pri­ja­vi do­ga­đa­ja, u krat­kom ro­ku iden­ti­fi­ko­va­li Ve­šo­vi­ća i o do­ga­đa­ju oba­vi­je­sti­li dr­žav­nog tu­ži­o­ca u Osnov­nom dr­žav­nom tu­ži­la­štvu u Pod­go­ri­ci, ko­ji je kva­li­fi­ko­vao kri­vič­na dje­la. Za osum­nji­če­nim je ras­pi­sa­na na­ci­o­nal­na po­tra­ga zbog osno­va­ne sum­nje da je po­či­nio na­ve­de­na kri­vič­na dje­la i za njim se od tog mo­men­ta tra­ga­lo. Ve­šo­vić je, uz kri­vič­nu pri­ja­vu, pri­ve­den nad­le­žnom tu­ži­o­cu, ko­ji će do­ni­je­ti od­lu­ku o nje­go­vom za­dr­ža­va­nju.
Pod­sje­ti­mo, Ve­šo­vić je vi­še pu­ta pri­ja­vlji­vao da je na­pad­nut, a i sam je pri­vo­đen u ne­ko­li­ko na­vra­ta. Pri­je dvi­je go­di­ne je osu­đen na go­di­nu i po za­tvo­ra zbog iz­nu­de. Istom pre­su­dom Ivan Mi­lič­ko­vić osu­đen je na go­di­nu i dva mje­se­ca iza re­še­ta­ka, a Ko­sta Ob­ra­do­vić na go­di­nu za­tvo­ra. Pre­su­du je u Osnov­nom su­du u Pod­go­ri­ci iz­re­kla su­di­ja Na­da Ra­bre­no­vić.
Oni su ogla­še­ni kri­vim jer su od bra­će Vu­ka i Ni­ko­le Bu­ri­ća iz Pod­go­ri­ce iz­nu­di­li 1.632 eura.
Ve­šo­vić, Ob­ra­do­vić i Mi­lič­ko­vić su 14. apri­la 2015. go­di­ne, oko 18 ča­so­va, pri­jet­njom i si­lom pri­nu­di­li bra­ću Bu­rić da im pre­da­ju no­vac.
Ve­šo­vić je tra­žio da mu pla­te šte­tu na vo­zi­lu ko­je su Bu­ri­ći iz­naj­mi­li od nje­ga. Okri­vlje­ni su ih, kad su se sre­li u Si­ti kvar­tu, obo­ri­li na ze­mlju i uda­ra­li ih u gla­vu.
Ta­ko­đe, kra­jem pro­šle go­di­ne Ve­šo­vić je po­li­ci­ji pri­ja­vio da je na nje­go­vo vo­zi­lo pu­ca­no, a na­pa­da­či ni­je­su pro­na­đe­ni.

Negira krivicu

Osumnjičeni Vešović je, kako saznajemo, u policiji negirao izvršenje krivičnog djela koje mu se stavlja na teret. Negirao je da je protivpravno lišio slobode djevojku V.J. On će uz krivičnu prijavu biti predat dežurnom sudiji za istrage Višeg suda u Podgorici koji će odlučivati o pritvoru.

 

(D.Ž./DAN)

476 komentara

  1. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS. I donít understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

  2. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

  3. May I simply say what a comfort to discover somebody who genuinely knows what they're discussing online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people must check this out and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular because you most certainly possess the gift.

  4. Heya i'm for the first time here. I found this board and I to find It truly helpful & it helped me out much. I'm hoping to provide something again and aid others such as you aided me.

  5. Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to produce a superb articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a whole lot and don't manage to get anything done.

  6. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.Thanks for the post. I will certainly comeback.

  7. I am not sure where you're getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

  8. F*ckin’ amazing things here. I am very glad to see your post. Thanks a lot and i'm looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

  9. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkboxand now each time a comment is added I getthree e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people fromthat service? Thank you!

  10. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your web site.

  11. I need to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to look at new things you post…

  12. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you taking the time and energy to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

  13. I love what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I've added you guys to my personal blogroll.

  14. I am no longer positive where you're getting your info, but good topic. I must spend a while finding out much more or understanding more. Thank you for magnificent info I used to be looking for this information for my mission.

  15. Good blog you’ve got here.. Itís difficult to find excellent writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

  16. I do trust all the ideas you’ve offered in your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very short for beginners. May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com