Srebrenica – 22 godine, iz Srbije niko od zvaničnika - Volim Podgoricu

Srebrenica – 22 godine, iz Srbije niko od zvaničnika

Potočari — Danas se obilježava 22 godine od kada su snage Vojske Republike Srpske 11. jula 1995. ušle u Srebrenicu i potom počinile ratni zločin.

Prema presudama međunarodnih sudova, u Srebrenici je počinjen zločin genocida, a ubijeno je oko 8.000 ljudi.

Dvije godine nakon napada na tadašnjeg srpskog premijera Aleksandra Vučića u Potočarima, Srbija nema zvaničnog predstavnika na komemoraciji.

Prošle godine, nakon nove uvertire sačinjene od prepucavanja i zatezanja odnosa između Srbije i BiH, iz Srebrenice je stigla poruka da srpski državni vrh ipak više nije poželjan u Memorijalnom centru.

Zvanični Beograd je poručio da “razumije poruku”, a to je podvukao sadašnji predsjednik Vučić prošle večeri – rekao je da “Srbija nije dobila pozivnicu”, pa su umjesto premijerke Ane Brnabić ili predsjednika Vučića, u Potočarima predstavnici opozicije – prethodnih dana je tamo bio lider pokreta PSG Saša Janković, a žrtvama će se ponovo pokloniti i lider LDP Čedomir Jovanović.

ObIlježavanje godišnjice u Memorijalnom centru Potočarima počinje u 11.30h intoniranjem himne BiH i obraćanjem zvanica.

Nakon toga će se odavati počast žrtvama i polaganje cvijeća, a slijedi vjerski dio programa i ukop posmrtnih ostataka 71 srebreničke žrtve.

 

 

 

 

U skladu sa tim, uvertira pred godišnjicu na prostoru bivše Jugoslavije je bila možda i neoubičajeno tiha, ali je na međunarodnom planu bila nešto bučnija. Apelaciono veće holandskog suda je pre petnaestak dana potvrdilo da Holandija snosi djelimičnu odgovornost za smrt 300 muslimana u Srebrenici.

Istovremeno, holandski pripadnici nekadašnje mirovne misije UN u BiH su najavili tužbu protiv svoje države. Oni traže ukupno 4,5 miliona eura odštete zbog toga što su poslati u Srebrenicu 1995. godine, iako je tada bilo jasno da je u pitanju “nemoguća misija”.

Vrijedi istaći da se tokom julskog zatišja sa obje strane i nešto rjeđe pominjala riječ genocid, koja je više nego očigledno ogroman kamen spoticanja u pokušajima da zaista dođe do regionalnog pomirenja i poboljšanja odnosa.

Podsjetimo, međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. donio presudu kojom masakr u Srebrenici kvalifikuje kao čin genocida. Rezolucije o Srebrenici kojima se potvrđuje ta presuda donijeli su parlamenti zemalja EU, Kanada, SAD i Australija.

Rezolucija o Srebrenici nije usvojena u Savjetu bezbjednosi Ujedinjenih nacija 2015, nakon što je Rusija iskoristila pravo veta i “oborila” britanski predlog. Međutim, u narednim danima rezoluciju u kojoj se ističe da se dogodio genocid usvojio je Kongres SAD, a zatim i Evropski parlament.

B92

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com