Uskoro sanacija: Kanli kula propada, pukotina sve više - Volim Podgoricu

Uskoro sanacija: Kanli kula propada, pukotina sve više

Po mnogima najljepša od šest novskih tvrđava-Kanli Kula iz 16. vijeka je danas jedna od najugroženijih otvorenih pozornica na Jadranu, a pukotine na sjevernim i zapadnim zidinama se sve više šire, prenosi Radio Jadran.

Ugrožena je scena, prostor iza nje, garderoba i gledalište, a za ozbiljnije zahvate nikada nije bilo dovoljno novca ni u opštinskoj niti u državnoj kasi, još manje u kasi JUK Herceg festa koji gazduje trvđavama.

Mnogo je bilo upozorenja struke proteklih godina da Kanli kuli ili Krvavoj kuli treba hitna sanacija, a danas su ljudi od struke  imali prvi u nizu pripremnih sastanaka za izradu sanacionog programa ove atraktivne tvrđave.

Foto: Radio Jadran

Član tima profesor Dušan Lučić sa Instituta za građevinsarstvo Crne Gore potvrdio je da su obišli Kanli Kulu i počeli sa pripremom dokumentacije za prijedlog sanacije.

“Cilj nam je da nađemo razlog zašto se konstantno, posebno posljednjih nekoliko godina dešavaju oštećenja na Kanli Kuli, da nađemo najbolje sanaciono rješenje i da se ona na kraju i obavi. Nosilac posla je projektantska i konsultatnska kompanija SMNL d.o.o iz Podgorice. Partneri su Institut za građevinarstvo, Montecep, kompanije koje će raditi geodetska snimanja i geotehničke istražne radove. Svi će oni učestvovati u izradi sanacionog rješenja. Sanaciju će finansirati Direkcija javnih radova”, kazao je za on Radio Jadran.

Prvi ozbiljan korak je napravljen i najznačajnije za tim eksperata jeste pronaći najbolji i budžetski najprihvatljiviji model da se snimi stanje Kanli Kule u 3D tehnici, kako bi se dobile precizne kordinate svake tačke kule za neophodne geotehničke i istraživačke radove.

Foto: Radio Jadran

“Zaključili smo da je najvjerovatnije uzrok svih oštećenja tvrđave pritajeno klizište. Konstrukcija Kule je najmanji problem. To klizište ide skroz od magistrale do crkve Sv Arhanđela. Na svim objektima u tom dijelu i u Starom gradu su primjetna ozbiljna oštećenja zbog klizišta. Ali da ne žurimo sa zaključcima, jer imamo pet mjeseci da pripremimo studiozno program sanacije”, navodi Lučić.

Investitor sanacionog projekta je Direkcija za javne radove, koja bi nakon revizicije trebalo da ga uvrsti kao prioritet u kapitalni budžet za iduću godinu.

Rok do kada bi, po ugovoru sa Direkcijom, kompanija SMNL sa partnerima trebalo da završi prijedlog projekta sanacije  je 1. avgust ove godine.

(Radio Jadran)

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com