USTAVNI SUD PRESJEKAO: Struja NEZAKONITO poskupljivala 4 godine

Metodologije na osnovu kojih je Regulatorna agencija za energetiku (RAE) od 2012. do 2015. godine utvrđivala regulatorne prihode energetskih kompanija, odnosno cijene struje, nijesu bile u skladu sa Ustavom i zakonom, utvrdio je Ustavni sud, prenosi Dan.
Najviša sudska instanca je tu odluku donijela sa zakašnjenjem od pet godina i u vrijeme kada su neustavne i nezakonite metodologije prestale da važe. Odluka je donesena 29. decembra, a u Službenom listu je objavljena prije nekoliko dana.
Potpisala je, sada već bivša, predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić.
U odluci je navedeno da metodologije prestaju da važe danom objavljivanja odluke u Službenom listu, te da u vrijeme važenja nijesu bile u skladu sa Ustavom i zakonom, oderbe člana 15 stav 1–7 metodologije za utvrđivanje regulatornog prihoda cijena za korišćenje distributivnog sistema, prenosnog sistema i regulatornog prihoda javnog snabdjevača i regulisanih tarifa za snabdijevanje električnom energijom.
Od 2012. do kraja 2015. godine, cijena struje je konstantno rasla i u tom periodu je povećana za 17 procenata. Prvo je poskupila 1. januara 2012, sa 7,19 centi po kilovat-satu (kVh), koliko je iznosila u 2011. godini, na 7,68 centi, da bi 1. avgusta te godine dostigla cijenu od 8,13 centi bez PDV-a.
Do kraja 2015. godine dostigla je cijenu od 8,41 cent bez PDV-a. Sa PDV-om je iznosila deset centi po kilovat-satu. Trenutna cijena struje je 7,98 centi bez PDV-a i 9,5 centi sa PDV-om. U 2016. i 2017. godini je pojeftinila 0,94 odsto, odnosno 4,74 procenta.
Ustavni sud je razmatrao metodologije na osnovu inicijative Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS). Advokat MANS-a Veselin Radulović naveo je da su inicijativu podnijeli 2012. godine, te da od odluke Ustavnog suda sada niko nema koristi, jer je ona donesena sa pet godina zakašnjenja.
– Cijene struje su, dakle, nezakonito utvrđivane, ali građanima niko ne može vratiti novac koji su davali za skuplju električnu energiju.
To je sada završen posao i najveći je problem što je struja nezakonito poskupljivana, što su energetske kompanije ubirale veće prihode od građana, a što građani neće moći da povrate novac koji su dali zbog neustavnih odluka RAE, jer odluka Ustavnog suda nema retroaktivno dejstvo – kazao je Radulović za „Dan”.
Prema njegovim riječima, najveći problem u radu Ustavnog suda je i to što je zauzet stav da njihove odluke važe od dana objavljivanja u Službenom listu, a ako je neko, dok su oni odlučivali, nezakonito zaradio novac, to se ne može povratiti.
– Ustavnom sudu je trebalo pet godina da donese odluku o ne tako komplikovanom pravnom aktu koji je uticao na živote svih građana.
Zbog takvog postupanja Ustavnog suda, RAE, na primjer, može opet donijeti iste metodologije ili čak još gore, i da se tako vrtimo u krug. Posledice nezakonitih odluka ostaju na snazi, to je problem – rekao je Radulović.
Lopov može da zadrži novac
On smatra da odluke Ustavnog suda ne bi smjele da imaju retroaktivno dejstvo.
– Sa tom logikom, to je isto kao da krivičnu presudu ne primjenjujete retroaktivno, i neko ko je recimo nezakonito stekao novac može da ga zadrži, jer presuda važi od dana donošenja – rekao je on.
Najbolji primjer efikasnosti rada Ustavnog suda su takse na gorivo od sedam centi po litru. Vlada ih je uvela u aprilu, odlukom izglasanom na sjednici, a opozicija i NVO sektor ukazivali su da je neustavna, jer mora Skupština da je izglasa. Mnogi su podnosili inicijative, tražili da Ustavni sud stopira njenu primjenu dok ne odluči o ustavnosti uredbe, ali Ustavni sud je polako, mjesecima odlučivao. Na kraju je u novembru taksa ukinuta, a Vlada je za to vrijeme prihodovala 10 miliona eura. Novac, zbog retroaktivnog dejstva, ostao je u budžetu. Niko, naravno, nije snosio nikakve posledice.
Izvor Dan
….i to su shvatili tek 5-te godine hahaahahhhahahhahahh