ZAŠTO CRNA GORA KASNI: U okruženju UGOSTITELJI OTVORILI, kod nas se još VAGA, a evo šta kažu vlasnici objekata - Volim Podgoricu

ZAŠTO CRNA GORA KASNI: U okruženju UGOSTITELJI OTVORILI, kod nas se još VAGA, a evo šta kažu vlasnici objekata

Iako su crnogorski zvaničnici više nego zadovoljni kako je naša država prošla kroz epidemiju korona virusa, a već danima nema nijednog novog slučaja korona virusa, sa popuštanjem mjera se kasni u odnosu na region.

Pri tome, u susjedstvu se još uvijek registruju slučajevi, a stižu i vijesti o umrlima.

Ugostiteljski objekti u Srbiji otvoreni su još prošlog ponedjeljka, u Hrvatskoj e otvaraju danas, a u Crnoj Gori je otvaranje najavljeno za 18. maj.

Direktor Instituta za javno zdravlje dr Boban Mugoša je, prije nekoliko dana, u jednom TV gostovanju najavio da je veoma vjerovatno da će ugostitelji otvoriti i prije 18. maja potkrijepivši to riječima da je epidemiološka situacija pod kontrolom.

Šta se dogodilo nakon te najave, nikome nije jasno. Iako se očekivalo da iz Nacionalnog koordinacionog tijela već narenog dana potvrde najavu prvog čovjeka IJZ i člana ovog tijela, to se nije dogodilo.

Nakon par dana direktor Kliničkog centra dr Jevto Eraković, je decidno kazao da “još uvijek nema uslova za otvaranje ugostiteljskih objekata”.

MUGOŠA: Otvaranje kafića i tržnih centara moguće i prije 18.maja

ERAKOVIĆ: Bilo kakvo okupljanje ne dolazi u obzir, još je rano za kafiće

Vlasnici ugostiteljskih objekata za portal “Volim Podgoricu” su rekli da očekuju odobrenje za otvaranje narednih dana, kao i da će biti potrebno neko vrijeme da se “uhodaju”.

“Mi još uvijek ne znamo precizno koje su to mjere koje moramo poštovati kada otvorimo. U svakom slučaju, biće nam potrebno nekoliko dana da se osoblje “uhoda”, a izvjesno je da će, makar u početku biti značajno manje gostiju”, kaže Mićo Blagogojević, vlasnik restorana Mayka. On kaže i da je, srećom, prije zatvaranja imao novčanu zalihu koju je planirao za neka ulaganja, ali je to potrošeno na servisiranje plata i troškova tokom protekla dva mjeseca.

“Mi u restoranu imamo 18 zaposlenih, a tokom ovih mjera radili smo dostavu na kućne adrese, i uprkos tome smo u minusu. Ukoliko budemo morali smanjivati broj stolova zbog distance, to će se sigurno odraziti na poslovanje. Takođe, moj restoran nema terasu i to je sigurno hendikep u ovim okolnostima”, kaže Blagojević.

Foto VP

Za Srđana Ražnatovića, vlasnika podgoričkog restorana “Trpeza”, najvažnije je da se epidemija u potpunosti suzbije.

“Ja sam prije svega roditelj, i najvažnije mi je da se prvo pobrinemo za zdravlje. Radiji sam da budem zatvoren još mjesec dana, ali da nakon toga mogu nastaviti sa radom kao ranije, bez maski, rukavica, barijera. Kod mene, recimo, više od 80 odsto gostiju dolazi u grupama od troje, četvoro i više. Zamislite sad da postoji ta mjera da za stolom mogu biti najviše dvije osobe. Jednostavno ne ide… Mi smo takav narod, volimo da se družimo… Ukoliko pravila za rad budu previše stroga,  to će značajno  uticati i na smanjenje prometa”, kaže Ražnatović. On dodaje da, za početak,  dok se situacija ne stabilizuje i restriktvna pravila ne ukinu, neće otvarati kuhinju.

“Jednostavno mi se ne isplati”, kaže Ražnatović.

Kakva su pravila u okruženju

U Hrvatskoj je dozvoljen rad objekata na terasama i zatvorenim prostorima od 6 do 23 časa, sa razmakom između stolova od 1,5 metara.

Pribor će se servirati tek kada sjednu, dok će jelovnici biti istaknuti na vidljivom mjestu ili će biti jednokratni.

U zatvorenim dijelovima ugostiteljkih objekata, makar samo u prolazu do toaleta, gosti će morati da nose maske, a neće biti dozvoljeno zadržavanje za šankom.

Konobari poslije svakog gosta moraju ukloniti stolnjak i dezinfikovati sto, stolice i druge površine koje su gosti dodirivali.

Slično je i u Srbiji – konobari moraju da rade sa maskama, rukavicama i vizirima, a gosti u zatvoreni prostor mogu ući samo sa maskom.

Stolovi su udaljeni najmanje dva metra ili su odvojeni pleksiglasom, mogu sjedjeti samo dvije osobe, ne smije biti posuda za zajedničku upotrebu, a papirni meniji moraju biti jednokratni ili višekratni uz dezinfekciju poslije svakog gosta.

Preporučeno je i beskontaktno plaćanje karticom, dok je u slučaju plaćanja gotovinom potrebno dezinfikovati rukavice nakon svake naplate.

 

Ekipa Volim Podgoricu

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com