NAŠE PARE: Ne zna se na koje “ostale obaveze” će Glavni grad trošiti 1.440.000 eura

Institut Alternativa već dvije godine unazad upozorava na određene nedostatke u procesu usvajanja jednog od najvažnijih akata lokalne uprave Podgorice, godišnjeg budžeta.
Istraživač javnih politika u Institutu Aleternativa Ivana Bogojević ističe da je Glavni grad i ove godine zakazao u saradnji sa nevladinim organizacijama.
-Nažalost, kada je partnerska saradnja sa NVO u pitanju, Glavni grad je ove godine zakazao u saradnji sa njima, tako što je fingirao postojanje radne grupe za izradu budžeta, odnosno u ovom konkretnom slučaju Sekretarijat za finansije, kao odgovorni organ za izradu budžeta, negirao je postojanje ovakvog tijela i osporio naše učešće u njegovoj izradi.
Važno je da lokalne vlasti počnu detaljnije obrazlagati planirana sredstva. Skoro tri i po miliona eura koji su prenijeti iz prethodne godine namijenjeni su za potrebe kapitalnog budžeta, ali nije jasno kojih projekata. Glavni grad će u narednoj godini otplaćivati dug u iznosu od 3.660.000 eura. Ovaj dug je uvećan u odnosu na tekuću godinu za 344.000 eura, međutim nije jasno na šta se to uvećanje konkretno odnosi.
Dodatno, u okviru „otplate ostalih obaveza” planiran je trošak u iznosu od 1.440.000 eura, ali i dalje ostaje nejasno na šta se ove ostale obaveze odnose. Iako Glavni grad razlaže troškove za „ostale rashode”, pa je moguće iz obrazloženja vidjeti na šta će konkretno novac biti trošen, u okviru kategorije „ostalih usluga” pojedini troškovi i dalje ostaju sakriveni pod ovim nazivom pa nije jasno tako na šta će se 10.000 eura utrošiti u Službi gradonačelnika, ili 7.000 eura u okviru Službe za zajedničke poslove, ili 3.900 eura u okviru Službe zaštite – ističe Bogojević.
Ona navodi da sadašnji način na koji lokalne vlasti predstavljaju budžet javnosti, kao i komunikacije Glavnog grada sa građanima u toku javne rasprave nije dobar jer ne rezultira većim učešćem javnosti u kreiranju ovako važnog akta.
-Nažalost, lokalne vlasti do sada nisu imale sluha za naše komentare i sugestije, što nije izuzetak ni ove godine. Glavni grad je otvorio javnu raspravu tako što je postavio nacrt budžeta, program javne rasprave, kao i obrazloženje budžeta na svoj sajt, čime je, kako se čini, okončao svake dalje napore, u komunikaciji sa građanima. Ovakva praksa je problematična, ukoliko uzmemo u obzir da u raspravi o najvećem lokalnom budžetu nijedan građanin ne učestvuje. Takav je bio slučaj i prošle godine, zbog čega strahujemo da se isti slučaj može i ove godine ponoviti – smatra Bogojević.
Ona smatra da ovakav vid komunikacije nije i ne može biti dovoljan da motiviše građane da uzmu učešće u javnoj raspravi iz dva razloga.
-Prvo, nacrt budžeta i njegovo obrazloženje izrađuju se u formi koja je čitljiva predstavnicima lokalnih vlasti, odnosno potrošačkih jedinica, ali ne i građanima. Drugo, Glavni grad ne koristi sve svoje kapacitete kako bi raširio vijest o samoj javnoj raspravi. Naše sugestije u ovom dijelu, na kojima i dalje insistiramo, odnose se na kreiranje „budžeta za građane”, platforme koja će građanima približiti finansijsko upravljanje u Glavnom gradu i motivisati ih da učestvuju u većem broju u javnoj raspravi, kao i informisanje građana o samoj javnoj raspravi putem društvenih mreža, elektronskih medija, ali i kroz partnersku saradnju sa nevladinim organizacijama – kaže Bogojević.
Fale podaci dokle su stigli projekti
Ona smatra da je potrebno da obrazloženje budžeta sadrži podatke o fazi realizacije kapitalnih projekata, utrošenim dosadašnjim sredstvima kao i informaciju o tome da li se radi o novim ili višegodišnjim projektima.
-Ovo je važno iz razloga što se za određene kapitalne projekte, koji još nisu realizovani, poput podgoričke knjižare, sredstva povećavaju, pa je tako za opremanje podgoričke knjižare planirano 110.000 eura više u narednoj godini, iako nije jasno zašto ovaj projekat još nije realizovan. Precizan i detaljniji prikaz kapitalnih troškova važan je ukoliko uzmemo u obzir da sredstva za kapitalne projekte čine 40 odsto planiranog budžeta. Dodatno, sva planirana sredstva u kategorijama „ostalo” potrebno je razložiti, bez izuzetaka. Kako iz sadržaja obrazloženja nije moguće saznati koliki je broj zaposlenih u organizacionim jedinicama lokalne samouprave, odnosno lokalnoj upravi, lokalnim službama i ustanovama kao i lokalnim javnim preduzećima, za čije je plate planirano 10 i po miliona eura, posebno je važno da ono sadrži i podatke o broju i strukturi zaposlenih u organima lokalne uprave, javnim službama i preduzećima čiji je osnivač Glavni grad – ističe Ivana Bogojević.
There are some interesting cut-off dates in this article however I don know if I see all of them center to heart. There is some validity but I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly