Odbijanje IBAR zakona evropski potez Milatovića - Volim Podgoricu

Odbijanje IBAR zakona evropski potez Milatovića

Juriš parlamenta na takozvane IBAR zakone zasad je završen, ali će biti nastavljen 19. juna, jer je predsjednik države Jakov Milatović vratio na ponovno razmatranje dva zakona, što je premijer Milojko Spajić opisao kao pokušaj destabilizacije integriteta Vlade i urušavanja evropskog puta Crne Gore.

Kritikujući ministra pravde Andreja Milovića, premijer je oštre primjedbe uputio i predsjedniku države, očigledno pokušavajući da ga okarakteriše kao antievropskog političara. Međutim, u završnici dobijanja štrikova neophodnih za IBAR, kada je bilo zabranjeno da se amandmanski djeluje na zakone i kada je svaka kritika karakterisana kao antievropska, “najevropskije” je postupio upravo Jakov Milatović kada je Skupštini vratio zakon koji su kosi sa Ustavom. U pitanju je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudovima. Iz Milatovićevog obrazloženja se jasno vidi da je taj zakon neustavan, piše Dan.

“Naime, usvojenim zakonom predviđa se da predsjednik i članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika kojima prestaje mandat usljed isteka vremena na koje su birani nastavljaju da vrše dužnost do izbora novih članova, a najduže do dvije godine. Ukazao sam da je navedeno rješenje upitno u kontekstu usaglašenosti sa Amandmanom VIII stav 7 Ustava Crne Gore, kojim je utvrđeno da mandat Sudskog savjeta traje četiri godine. Primjenom usvojenog rješenja, članstvo u Sudskom savjetu za ugledne pravnike, de fakto, moglo bi se produžiti do šest godina, što je duže od granice propisane Ustavom. Takođe, članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika na ovaj način se stavljaju u drugačiji pravni položaj u odnosu na ostale članove Savjeta. Dodatno, ukazao sam da se u dijelu cjelishodnosti, ovakvim rješenjem unaprijed relativizuje obaveza nadležnih institucija da, u skladu sa ustavnim obavezama, pravovremeno preduzimaju aktivnosti u cilju popune upražnjenih mjesta u Sudskom savjetu”, naveo je predsjednik u obrazloženju.

Sada je na poslanicima da oduluče šta će sa ovim zakonom. Najvjerovatnije će ga ponovo izglasati pod uticajem “obavezujućeg uputstva” koje je premijer Spajić uputio predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću. To besmisleno uputstvo ogolilo je svu farsu političkih procesa u Crnoj Gori. Nakon što je to progutala politička javnost, lako je bilo proturiti i netačnu informaciju da Evropska unija ne dozvoljava izmjenu predloženih akata i da amandmani ne mogu biti prihvaćani. Ko imalo poznaje način političkog rada EU jasno mu je da nikada niko ni zbog čega ne bi zabranio usvajanje amandmana na pojedine zakone, naročito ako se radi o zakonu koji nije po Ustavu. To je osnova demokratije na kojoj počiva Evropska unija i nikom ne pada na pamet da te osnove ruši.

Svima je jasno da su mnoge članice EU zažmurile na jedno oko, a neke na oba oka, kada je prijem Crne Gore u pitanju, a najviše je onih koje su i zažmurile i stisnule zube. A na nama je da stisnemo petlju i pošteno, bez sitnih političkih prevara, obezbijedimo mjesto u EU. Pa, većina je glasala da Evropa bude sada! Što prije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com