AFERA ABU DABI FOND: Tri kompanije dobile 9 miliona eura bez ikakvih garancija - Volim Podgoricu

AFERA ABU DABI FOND: Tri kompanije dobile 9 miliona eura bez ikakvih garancija

Izvještaj Investiciono-razvojnog fonda (IRF) o realizaciji projekata finansiranih iz Abu Dabi fonda dokazuje da su neki krediti odobreni bez mjenica, mjeničnih ovlašćenja ili ovlašćenja za naplatu kao sredstava obezbjeđenja, a da pojedina sredstva obezbjeđenja za određeni broj plasmana uopšte nijesu adekvatna.

Izvještaj IRF-a je u aprilu 2019. godine predat Ministarstvu poljoprivrede. Na čelu Ministarstva poljoprivrede tada je bio Milutin Simović, dok je Odbor direktora IRF-a predvodio Zoran Vukčević. Izvještaj je IRF sačinio kao subjekt zadužen za praćenje realizacije projekta. Prema navodima iz izvještaja IRF-a, za korisnike kredita – privredne subjekte „Vektra Jakić“, IM Gradina i „Milkraft leće“, konstatovano je da uprkos svim naporima, nije bilo moguće na bilo koji način nastaviti dalju saradnju. Pojašnjava se, takođe, da je sva dokumentacija o raskinutim ugovorima dostavljena Ministarstvu poljoprivrede u cilju pokretanja postupaka prinudne naplate, u skladu sa Ugovorom o kreditu, raspoloživim sredstvima obezbjeđenja i pozitivnim pravnim propisima, gdje bi, u konačnom, troškovi naplate pali na teret firmi kojima su odobravani krediti. Istaknuto je, međutim, i da je IRF uočio probleme.

AFERA ABU DABI FOND Stijović: Radoje Žugić kao ministar finansija nije znao da mu je 50 miliona dolara ušlo u zemlju

SDT zatražilo skidanje imuniteta Petru Ivanoviću zbog Abu Dabi afere

ŽUGIĆ: Stijović iznio grube neistine, nijesam potpisao aranžman sa Abu Dabi fondom

STIJOVIĆ NAJAVIO SMJENE U “PLANTAŽAMA”: Brzo očekujte krivične prijave protiv onih koji arče državnu imovinu (VIDEO)
“Investiciono-razvojni fond na osnovu raspložive dokumentacije, informacija i dobre bankarske prakse, kao principa rada, posebno naglašava sledeće činjenice, koje potencijalno mogu uticati na probleme u prinudnoj naplati kredita. Ugovorom o kreditu od korisnika nije zahtijevano dostavljanje mjenica, mjeničnih ovlašćenja i ovlašćenja za naplatu kao sredstava obezbjeđenja, što otežava način naplate kredita. Navedena sredstva obezbjeđenja za određeni broj plasmana nijesu adekvatna, a sama procjena njihove vrijednosti je upitna”, navedeno je u izvještaju IRF-a.
Takođe, kako se tvrdi, za određeni broj plasmana nisu uspostavljena sva sredstva obezbjeđenja predviđena Ugovorom o kreditu.
“Upitna je utrživost uspostavljenih sredstava obezbjeđenja. Međutim, stvarna vrijednost kolaterala, a samim tim i naplativost kredita iz sredstava obezbjeđenja, utvrdiće se i u proceduri prinudne naplate za korisnike kredita”, istaknuto je u izvještaju IRF-a.
Na konferenciji za medije polovinom sedmice, ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović rekao je da su neki krediti odobravani na osnovu samo poslatog zahtjeva za odobrenje, bez ikakvih sredstava obezbjeđenja ili drugih vidova zaštite, te da je u pitanju skandalozna praksa.
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) krenulo je ranije u akciju privođenja osoba za koje se vjeruje da su zloupotrijebile službeni položaj i nesavjesno radile prilikom raspodjele i trošenja novca od kredita iz Abu Dabi fonda. 

Uzeli pare, a nisu ni počeli da rade
Prema navodima iz izvještaja IRF-a, pojedini korisnici kredita iz Abu Dabu fonda nijesu ni realizovali investicije u cjelosti, pa samim tim nijesu ni otpočeli s radom.
“Pojedini korisnici kredita su u blokadi duže vremena, a takođe imaju i značajne iznose neizmirenih poreskih obaveza”, istaknuto je u izvještaju.

 

Izvor: Dan

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com