Direktor Opšte bolnice Nikšić Mrkić: Fali ljekara, niko neće na specijalizaciju - Volim Podgoricu

Direktor Opšte bolnice Nikšić Mrkić: Fali ljekara, niko neće na specijalizaciju

Zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori fali ljekara, a jedna od njih je i Opšta bolnica Nikšić kojoj nedostaju psihijatri, specijalisti ORL, pedijatri.

Iako su ljekari znali godinama da čekaju da dobiju specijalizaciju, u Nikšiću nema zainteresovanih.

“Imamo samo jednog specijalistu ORL, jednog specijalistu psihijatra, na odjeljenju pedijatrije su tri ljekara, od kojih je jedan na bolovanju. Kada je u pitanju nedostatak medicinskih sestara, najveći je na Internom odjeljenju i u operacionom bloku. Taj nedostatak biće ubrzo prevaziđen time što ćemo primiti dovoljan broj sestara na konkursu za koji čekamo odobrenje Ministarstva, jer te sestre su u prethodnom periodu imale neregularne ugovore na određeno vrijeme”, kazao je “Vijestima” direktor Opšte bolnice dr Zoran Mrkić.

Istakao je da će donekle biti riješen i problem na odjeljenju psihijatrije, jer za mjesec i po će početi da radi doktorica iz Kotora, koja će ostati najmanje godinu, a trenutno su, ugovorom o dopunskom radu, angažovali i ljekara specijalistu sa Cetinja.

“Odjeljenje psihijatrije su u kratkom roku napustila dva ljekara, a zatim i psiholog, za kojeg smo dobili nezvaničnu informaciju da je zloupotrijebio bolovanje i da je obavljao poslove u drugoj ustanovi, dok je u bolnici na bolovanju već drugi mjesec. Navedena nepravilnost je, odmah po saznanju, prijavljena nadležnim organima…”.

Mrkić naglašava da se niko od ljekara iz Nikšića, od kada je direktor, nije interesovao za specijalizaciju:

“Uvijek su se ljudi borili da dobiju specijalizaciju, a uslovi pod kojima naši specijalizanti specijaliziraju su mnogo bolji nego što je to bilo u vremenu kad sam ja bio na specijalizaciji, tako da me zaista iznenadila nezainteresovanost.

Nova oprema
I dok “muku muče” sa nedostatkom ljekara, mogu se pohvaliti sa novom medicinskom opremom.

“Dobili smo savremeni Simensov rendgen aparat sa skopijom koji se čekao tri godine. Oni koji se bave medicinom, i pacijenti kojima treba ta usluga, znaju koliko je on nezamjenjiv i potreban jednoj ovakvoj bolnici. Po prvi put smo dobili i osteodenzitometar, aparat koji mjeri gustinu kostiju, i koji koriste reumatolozi, endokrinolozi. Već imamo interesovanje iz drugih gradova, pošto nemamo liste čekanja. U pripremi je adaptiranje prostorije za magnet. Tender će biti raspisan ovih dana. U toku je i raspisivanje kredita i Ministarstvo zdravlja će uzeti oko 20 miliona od Evropske banke, a taj novac će rasporediti na sve zdravstvene ustanove u Crnoj Gori. Mislim da ćemo iz tog budžeta imati oko milion i po i već smo napravili spisak opreme koja nam je potrebna. Najveća stavka na tom spisku je skener, jer postojeći je već star osam godina, uradio je blizu 80.000 pregleda i vrlo često se dešavaju kvarovi na njemu, tako da nećemo čekati da potpuno prestane sa radom”.

Pored skenera, prema riječima direktora Opšte bolnice Nikšić, planiraju da od pomenutog kredita nabave i opremu koja do sada nije korištena u toj zdravstvenoj ustanovi, a koja bi povećala obim usluga prema pacijentima.

“Ono sa čime se ne možemo pohvaliti, to su neke naslijeđene stvari od ranije, neke loše navike u smislu odnosa pacijent – ljekar i medicinskog osoblja unutar ustanove. To je nešto što će se sporo mijenjati, ali na čemu intenzivno radimo. Pokušavajući da uvedemo, kako se to nepopularno kaže, red, mi ćemo sigurno na taj način relaksirati odnos među ljudima, jer su opterećeni sa nekim stvarima koje su svuda u svijetu marginalne i nebitne za obavljanje ove funkcije”.

Mrkić navodi da je završena sistematizacija i da se konačno zna koliko na kom odjeljenju i sektoru ima zaposlenih, šta je čiji posao:

“Opšta bolnica ima 464 zaposlena – medicinskog kadra je 346, a nemedicinskog 118. Ukupno je 73 ljekara, od čega 57 specijalista, 6 supspecijalista, a 16 je ljekara na specijalizaciji. Imamo po jednog farmaceuta, psihologa i socijalnog radnika i 14 fizioterapeuta. Medicinskih sestara i tehničara je 256, od čega su medicinske sestre i tehničari 228, laboratorijski tehničari 24 i farmaceutski tehničari 4”.

Uspjeli da vrate tri od sedam stanova
Ubrzo nakon što je stupio na dužnost, Mrkić je upoznao javnost da je Bolnica vlasnik sedam stanova o kojima niko nije vodio računa. Za sada su uspjeli da “vrate” tri stana, od kojih će jedan biti dat na korišćenje doktorici iz Kotora, a kaže da se nada da će veoma brzo i ostali stanovi ponovo biti dostupni.

“Oformio sam komisiju kojoj je bio zadatak da locira navedene stanove i utvrdi činjenično stanje. Komisija je dostavila izvještaj da se u tri stana niko ne nalazi, dok je jedan prije više decenija dat na privremeno korišćenje bivšem zaposlenom. U njemu neko stanuje, ali ne zaposleni, pa postoji pretpostavka da je stan izdat… Komisija je predložila da se stupi u kontakt sa rodbinom lica koja su stanovala u predmetna tri stana koji su sada prazni, što smo i uradili. Rodbina je istog dana došla i vratila ključeve i te stanove ćemo, nakon pribavljanja saglasnosti od Ministarstva zdravlja, pokušati da adaptiramo i ustupimo na korišćenje ljekarima koji su u bolnici angažovani iz država okruženja”.

Na taj način, prema riječima Mrkića, Bolnica će uštedjeti, jer je za apartmanski smještaj ljekara na godišnjem nivou izdvajala više od 15.000 eura.

Povećan broj pacijenata o kojima nema ko da brine
Kada je riječ o broju pacijenata, on je, prema riječima Mrkića, konstantan, a u posljednje vrijeme primjetan je povećan broj pacijenata o kojima nema ko da brine:

“To su, jedan manji broj, pacijenti koji nemaju svoju porodicu, pa onda zajedno sa Socijalnom službom to rješavamo. Ali, problem nam predstavlja ne mali broj pacijenata koji ne mogu brinuti o sebi, a koji imaju svoju familiju koja nije trenutno u zemlji, nego su negdje na radu u inostranstvu, i onda su nam tu formalno-pravno otežane mogućnosti da koristimo Socijalnu službu kao asistenta”.

Vijesti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com