GRAĐANI NEGODOVALI: Muzika preglasna, kafane rade koliko im je volja - Volim Podgoricu

GRAĐANI NEGODOVALI: Muzika preglasna, kafane rade koliko im je volja

Stanovnici kotorskog Starog grada negodovali su zbog buke koja je, posebno ljeti, izražena zbog muzike koja se emituje iz ugostiteljskih objekata.

“Dozvoljeno je reprodukovanje muzike svakog dana do i sat poslije ponoći i to nenormalne jačine, što čini boravak turista i lokalnog stanovništva nemogućim. Nadležne službe ne mjere nivo buke, što situaciju čini još gorom”, navode građani u dopisu dostavljenom redakciji Dana.

U Građanskom odboru koji broji oko 250 članova, uglavnom stanovnika Starog grada, kažu da se građani dovijaju na razne načine ne bi li ublažili buku, jer vlasnici kafića za njih nemaju razumijevanja, te da se zakon ne sporovodi. Član ovog odbora Marjan Šantić ističe da građani Starog grada već godinama traže poštovanje zakona u pogledu propisanog nivoa buke i radnog vremena kafića do jedan sat poslije ponoći.

“Naprosto je ondašnja vlast kada je predsjednik bio Aleksandar Stjepčević, ali i sadašnja (već bivša) kad je bio Vladimir Jokić, građane prevarila jer nije ispoštovala te dvije stavke. Doduše, muzika se zbilja ugasi u jedan sat nakon ponoći, ali je preglasna, a kafane se ne zatvaraju u jedan, nego dokle ih je god volja. Komunalna policija ne dolazi, više jer niko i ne zove, jer rade ono što im vlast kaže u Opštini. Skoro da smo i digli ruke”, izjavio je Šantić za Dan, podsjetivši da se Građanski odbor povodom ovog problema ranije žalio ministarstvima, predsjedniku države, međunarodnim organizacijama i ombudsmanu.

U Komunalnoj policiji tvrde da njihove patrole kontinuirano obilaze Stari grad i da na svakih sat vremena mjere nivo buke najsavremenijim uređajem fonometrom. Po riječima načelnika ove službe Zorana Vučinovića, od početka sezone nisu imali značajniji broj pritužbi na buku, a dosad je izrečeno pet novčanih kazni od po 1.500 eura. On podjseća da je izmjenama Zakona o turizmu planirano da se u lokal ima u vedu limitatori buke, pri čemu je opštinskom uredbom definisan limit od 65 decibela koji ugostitelji ne smiju prekoračiti.

“S obzirom na to da Opština ne funkcioniše u punom kapacitetu, ni je usvojena odluka o budžetu. Mi faktički imamo raspoloživih skoro 20 hiljada eura koje smo opredijelili od prošle i od ove godine za nabavku i ugradnju najsavremenijih limitatora koji imaju softverski sistem, a koji bi u ovoj situaciji bili već ugrađeni na kritičnim mjestima”, saopštio je Vučinović za Dan, dodajući da su po pitanju buke problematična samo dva-tri ugostiteljska objekta, dok su svi ostali na nivou poštovanja zakona.

Sudije za prekršaje odbacuju prijave Komunalne polcije

“Bilježimo nivo buke, ali vlasnici lokala nas primijete kada se pojavimo i odmah zatim smanje muziku. Čak organizuju ljude koji prate dolazak patrole i signaliziraju im da smanje muziku. Po zakonu, mi prilikom mjerenja moramo da priđemo lokalu na dva metra. Često se dešava da građani prijave pojačan nivo buke, a da se muzika kada patrola dođe na lice mjesta smanji, pa kada se vrši njerenje buka bude na nivou dozvoljenog. Desi se da kada patrola ode, oni ponovo pojačaju muziku”, ističe Vučinović.

On dodaje da su najkritičniji lokali oni gdje se dovode gosti iz hostela, koji borave na otvorenom.

“Vlasnike tih lokala smo kažnjavali, pri čemu je paradoksalno da sudija za prekršaje odbacuje prijavu podnijetu protiv tih lica. Sada smo se zbog toga obratili Zoran Vučinović Višem sudu”, kaže Vučinović.

DAN

1 komentar

Slične Objave

Back to top button
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com